Przychodzi taki czas, kiedy nasz ukochany samochód nie nadaje się już do dalszej jazdy. Usterki są tak rozległe, że auta nie opłaca się naprawiać, a i jego sprzedaż budzi poważne wątpliwości. Należy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by formalnie i fizycznie usunąć pojazd z ruchu drogowego. Najlepiej oddać wyeksploatowany samochód na złom. Z czym to się wiąże?

Jak zezłomować auto krok po kroku?

Na początku musimy wybrać stację demontażu pojazdów, która została upoważniona przez wojewodę do wydawania zaświadczeń potwierdzających zezłomowanie auta. Taki dokument będzie nam niezbędny do tego, by wyrejestrować pojazd w urzędzie. Z auto złomem możemy skontaktować się telefonicznie lub osobiście. Warto przy tym ustalić szczegóły związane z transportem auta. Większość firm oferuje przewóz pojazdu na lawecie z miejsca wyznaczonego przez klienta na teren złomowiska.  

Warto zwrócić uwagę na zasady działania danego auto złomu. Niektóre przedsiębiorstwa przyjmują niekompletne samochody, inne zaś tylko całe pojazdy. Dobrze też porównać cenniki kilku złomowisk, by wiedzieć, w którym punkcie możemy liczyć na najwyższą zapłatę. Za oddanie auta na złom przysługuje bowiem wynagrodzenie. Nie jest ono duże. Ceny w skupach wahają się między 0,30 a 0,40 zł za kilogram masy.

Jakie dokumenty musisz mieć przy sobie?

Nie można oddać samochodu do kasacji bez kompletu dokumentów. Jak informuje właściciel auto złomu Rago – kierowca pojazdu musi okazać:

  • dowód rejestracyjny lub zaświadczenie z urzędu komunikacji, które potwierdzi dane pojazdu,
  • umowę kupna-sprzedaży, jeśli auto od niedawna jest w naszym posiadaniu,
  • pisemną zgodę współwłaściciela, jeśli jest taka potrzeba,
  • dowód osobisty właściciela auta.

Jeżeli samochód jest firmowy, do dokumentacji należy dołączyć wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Jakie dokumenty musi wystawić pracownik auto złomu?

Gdy pojazd zostanie zakwalifikowany do kasacji, pracownik złomowiska musi dostarczyć właścicielowi samochodu następujące dokumenty:

  • zaświadczenie potwierdzające przyjęcie auta do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
  • pismo, które pozwoli na unieważnienie tablic rejestracyjnych,
  • unieważnienie karty pojazdu, o ile taka została wcześniej przedstawiona.

Po zezłomowaniu auta mamy 30 dni na jego wyrejestrowanie. Musimy wówczas zgłosić się do wydziału komunikacji wraz z tablicami rejestracyjnymi i zaświadczeniem z auto złomu. Dokument ten unieważnia obowiązek opłacenia kolejnej składki OC. Możemy też starać się o wycofanie nadpłaty ubezpieczenia.