Do okresu zimowego trzeba się wcześniej przygotować. Jazda w ciemności, problemy z zamarzniętymi szybami czy ładowaniem akumulatora to główne trudności, z jakimi spotykają się kierowcy. Do tego jeszcze niesprzyjające jeździe warunki na drodze sprawiają, że poruszanie się w tym okresie nie jest łatwe. Na szczęście istnieją akcesoria samochodowe powstałe specjalnie na ten czas. Warto wcześniej o nich pomyśleć i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo podczas podróży.

Jakie akcesoria do samochodu na zimę przydadzą się szczególnie?

Jeszcze przed sezonem zimowym powinno się pomyśleć o zakupie najważniejszych gadżetów do auta. Wybierając akcesoria do samochodu, należy uwzględnić parę czynników. Należą do nich nasze potrzeby i preferencje, przeznaczony na to fundusz, miejsce zamieszkania, model pojazdu, warunki pogodowe oraz pomieszczenie do przechowywania auta. Trzeba się też odpowiednio przygotować. Już pod koniec jesieni konieczna jest wymiana opon na zimowe. W ten sposób ochroni się je przez przymarzaniem. Wpłynie to też korzystnie na ich estetykę oraz dostosowanie do nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.

Do niezbędnych akcesoriów samochodowych w okresie zimowym zaliczają się:

  • Rozmrażacz do zamków. Przydatny w sytuacjach kryzysowych, np. przy rozładowaniu akumulatora lub uszkodzenia centralnego zamka. Nie zaleca się jednak zbyt częstego go stosowania, gdyż można zniszczyć główny zamek. W związku z tym powinno się po jego użyciu skorzystać z odpowiedniego smaru, który nie będzie wysuszał.

  • Skrobaczki do szyb. Wykonuje się je w różnych kształtach, z tworzyw sztucznych lub metalu. Cechują się odmiennymi ostrzami o najprzeróżniejszych kształtach krawędzi i grubościach. W sklepach z akcesoriami samochodowymi można znaleźć modele specjalnie podgrzewane (zasilane na gniazdko zapalniczki) lub z ochronną rękawicą. Najlepsze są skrobaczki z ostrzem z mosiądzu, które nie rysują szyb.

  • Miotełki. Przeznaczone do usuwania śniegu z szyb i nadwozia, zawierają najczęściej włosie lub silikon. Zaleca się miękkie włosie i modele z długimi rączkami.

  • Kosmetyki samochodowe. Składają się na nie odmrażające płyny do szyb. Występują w formie sprayów lub aerozolów. Różnią się właściwościami i składem. Warto także zakupić preparat do spryskiwaczy.

Dodatki do samochodu na zimę

Praktycznymi akcesoriami do ciężarówek i samochodów osobowych na zimę są artykuły takie jak śniegowe łańcuchy i liny. Łańcuchy sprawdzą się szczególnie w ciężkich zimowych warunkach np. w górach. Na niektórych terenach są wymagane stosownymi przepisami. Istotna jest przy tym technika ich zakładania. Wymaga się, by montowane były na tzw. napędową oś. W przypadku napędu na cztery koła powinno się je zainstalować na oś przednią. Zamiennikiem dla łańcuchów są specjalne śniegowe skarpety. Tworzą je pokrowce, którymi zakrywa się koła. Są łatwe do zamontowania. Przy tym zapewniają odpowiednią przyczepność na lodzie czy śniegu. Z kolei liny są uniwersalnym przyrządem, który pozwala na wyciąganie i holowanie auta. Montuje się je z reguły za pomocą haków. W ekstremalnych sytuacjach, do odkopywania auta z zasp pomocna będzie tzw. saperka.

Auto wymaga przy tym regularnych przeglądów. Szczególnie w okresie zimowym potrzebna jest kontrola silnika, systemu hamulcowego oraz podzespołów i ich ewentualna wymiana. Należy także sprawdzić stan płynów i antykorozyjną ochronę. Nierzadko potrzebne będzie dodatkowe nawoskowanie lakieru i zmiana opon na zimowe. Dlatego też najlepiej w tym celu udać się do stacji kontroli pojazdów. Dobrze jest wcześniej przygotować się na zimę i wyposażyć się w praktyczne akcesoria samochodowe.