Bezpieczeństwo jazdy, a także jej płynność zależy w dużej mierze od sprawnych hamulców i sposobów eksploatowania tego podzespołu. Każdy kierowca powinien wiedzieć na czym polega ergonomiczne hamowanie, które często wspierane jest przez system ABS. Czy to jednak pozwala uchronić nas przed zużyciem klocków hamulcowych? Odpowiedź brzmi nie… Każdy kierowca musi zwracać uwagę na ten element i w razie konieczności bezzwłoczne go wymienić np. w szczecińskim warsztacie Auto Maglownice.

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe to elementy, które przy wysokim poziomie wyeksploatowania dają o sobie znać. Przede wszystkim podczas hamowania zaczną piszczeć, a skuteczność całego procesu się obniży. Droga hamowania się wydłuży, a pokonywanie ostrych zakrętów może okazać się trudniejsze. Warto przy tym wiedzieć, że w nowszych pojazdach naszpikowanych elektroniką, klocki hamulcowe wyposażone są w specjalne czujniki. To one zasygnalizują kierowcy konieczności wymiany komponentów – najlepiej dokonywać tego dla wszystkich czterech kół, lub dla oby kół osi przedniej lub osi tylnej z osobna. Nigdy nie powinno wymieniać się zatem klocka hamulcowego przy jednym kole.      

Kiedy jeszcze warto wymienić klocki hamulcowe? Rekomenduje się także monitorowanie grubości okładzin na klockach. Posiadają one charakterystyczne rowki wskazujące stopień starcia. Graniczna wartość wynosi przy tym najczęściej 1,5 milimetra. Pamiętaj przy tym, że im bardziej agresywnie jeździsz, tym częściej będziesz musiał wymieniać klocki. Przyjęło się, że przy spokojnej jeździe miejskiej z umiejętnością hamowania silnikiem, klocki wytrzymają nawet do 80 tys. km.

Dlaczego wymiana klocków jest ważna?

Wymiana klocków hamulcowych ważna jest nie tylko dla płynnej jazdy, oraz dla jej bezpieczeństwa. Istotne jest to również dla stanu technicznego innych podzespołów: tarcz hamulcowych, czy całego układu hamowania. Uszkodzone, czy wyeksploatowane klocki mogą nawet przyczynić się do poważniejszych awarii, które będą nas słono kosztować. Lepiej zatem udać się do profesjonalnych warsztatów takich jak, Auto Maglownice. Pamiętaj przy tym, aby zawsze sprawdzać również stan techniczny tarcz hamulcowych, a także aby mechanik zwrócił uwagę na zbieżność kół oraz prawidłowe wyważenie. Ważny jest też bieżnik opon – nie może on zejść poniżej 1,6 mm, o czym stanowi prawo drogowe! Niesprawne hamulce szybko jednak doprowadzą Twoje opony do stanu nieużywalności. Nie bagatelizuj zatem mniejszych podzespołów auta, bo są one tak samo ważne, jak silnik, klimatyzacja, filtr cząstek stałych, czy jak skrzynia biegów.

Pozostała oferta warsztatu samochodowego Auto Maglownice

Chociaż mechanicy Auto Maglownice podejmą się wielu prac związanych z techniczną obsługą samochodów, ich specjalnością jest naprawa i regeneracja przekładni kierowniczych (maglownic) oraz pomp wspomagania. Proces ten polega na przywracaniu sprawności tych elementów w pojeździe. W przypadku przekładni kierowniczych najczęściej wymienia się zużyte elementy i przeprowadza regulację układu. W pompach wspomagania natomiast konieczne może być wymienienie takich komponentów, takich jak np. łożyska lub uszczelki, oraz uzupełnienie płynu hydraulicznego.