Logistyka morska odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w przewozach towarów. Duża ładowność czy stosunkowo niskie koszty sprawiają, że jest to jeden z najlepszych sposobów na przewóz ładunków i ludzi na znaczne odległości. Jako że największym emitorem toksycznych związków jest dziś przemysł motoryzacyjny, transport towarów drogą morską może stanowić ciekawą alternatywę dla pojazdów ciężarowych. Piszemy o największych korzyściach spedycji droga morską.  

Zalety

Transport morski pozwala dostarczać towary przez wody morskie za pośrednictwem kontenerowców, masowców lub innego rodzaju statków. Do podstawowych zalet tej formy żeglugi można zaliczyć: 

  • bezpieczeństwo: żegluga morska i śródlądowa cechują się niewielką wypadkowością;
  • oszczędność finansową: ograniczenie wykorzystania paliwa;
  • dużą ładowność: niemal nieograniczone możliwości przewozu towarów;
  • transport ładunków ponadgabarytowych;
  • tranzyt na znaczne odległości;
  • niewielkie oddziaływanie na środowisko (w porównaniu z innymi środkami transportu);
  • rozwój handlu międzynarodowego.

Przewóz statkami przyczynia się również do integracji i współzależności państw, a tym samym ma spore znaczenie dla postępującego procesu globalizacji. Szacuje się, że ten trend będzie się w przyszłości nasilał, a spedycja morska jeszcze bardziej zyska dzięki temu na znaczeniu. 

Warto także podkreślić wpływ transportu morskiego na rozwój gospodarki. Nasze rodzime porty morskie obsługują istotne rejony przemysłowe w Polsce i w Europie, a port w Gdańsku zalicza się do jednego z najprężniej rozwijających się na kontynencie. 

Aspekty środowiskowe

Transport jest dziedziną gospodarki, która z dużym stopniu wpływa na degradację środowiska naturalnego. Największym źródłem zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych, a także wydzielanych do atmosfery są obecnie samochody. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Vetro-shipping: W przypadku transportu morskiego ilość zanieczyszczeń pochodząca z eksploatacji jednostek pływających jest zdecydowanie mniejsza niż w innych środkach transportu. Można więc stwierdzić, iż żegluga morska zalicza się do jednego z bardziej ekologicznych sposobów przewozu ładunków i ludzi

W wielu krajach europejskich obecnie odchodzi się nawet od wykorzystywania samochodów ciężarowych na rzecz transportu wodnego. Zastosowanie statków jest także bardziej przyjazne dla środowiska od transportu kolejowego, gdzie zużywa się średnio o połowę więcej paliwa. Naturalnie nie oznacza to, że spedycja drogą morską jest obojętna dla naszego ekosystemu. Na często uczęszczanych akwenach emisja spalin pochodząca z żeglugi jest dość wysoka. Stale jednak podejmowane są działania mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu kontenerowców i innych statków na środowisko naturalne.