Coraz więcej nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w automatyczną skrzynię biegów. Mimo że większość z nas wciąż podchodzi z rezerwą do takiego rozwiązania, nie unikniemy sytuacji, kiedy to automaty całkowicie zastąpią manualne przekładnie. Warto zaznaczyć, że automatyczne skrzynie biegów wyróżniają mają naprawdę sporo zalet. Dlaczego warto zdecydować się na samochód z automatem?

Automatyczna skrzynia biegów- charakterystyka

Samochód z automatyczną skrzynią biegów pozbawiony jest sprzęgła. Kierowca ma do dyspozycji jedynie pedał gazu i hamulec. To auto decyduje o tym, jaki bieg ma być włączony w danej chwili i kiedy należy go zmienić. Na automatycznej skrzyni biegów widnieją stosowne oznaczenia. Producenci aut różnych marek wykorzystują jednakowe symbole, co jest dużym ułatwieniem dla kierowców.  Literka „P” oznacza parking. Ustawienie to może być użyte tylko po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu, a jego załączenie w trakcie jazdy może skutkować uszkodzeniem automatycznej skrzyni biegów. Symbol „R” służy do cofania, tak więc auto na tym przełożeniu będzie poruszało się do tyłu. „N” jest z kolei biegiem jałowym i wykorzystuje się go jedynie podczas holowania czy przetaczania samochodu. Litera „D” to ustawienie automatu do jazdy. Kierowca decyduje tylko o szybkości auta, nie martwiąc się o ciągłą zmianę biegów.

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Jak podkreśla specjalista z PRND Skrzynie Automatyczne, która zajmuje się serwisem i naprawą automatów, zakup samochodu z taką właśnie przekładnią niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim automatyczna skrzynia biegów zapewnia kierowcy ogromny komfort prowadzenia pojazdu. Jest to odczuwalne zwłaszcza wtedy, kiedy musimy stać w długim korku. Lewa noga nie musi co chwilę wciskać sprzęgła, a kierowca może wygodnie operować pedałem gazu i hamulcem. Na uwagę zasługuje również szybkość dokonywania zmiany biegów przez automat. Nie jesteśmy w stanie zrobić tej samej czynności w tak krótkim czasie na przekładni manualnej. Ma to duży wpływ na płynność jazdy. Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Niektórzy powiedzą, że sporą wadą automatów jest ich awaryjność. Aby uchronić się przed uszkodzeniem przekładni należy pamiętać o regularnym serwisie. Warto mieć na uwadze, że automatyczna skrzynia biegów jest najbardziej złożonym podzespołem całego samochodu. Stanowi też około 1/3 jego wartości. Nic więc dziwnego, że koszty ewentualnej naprawy są wyższe niż w przypadku przekładni manualnych, gdzie często wystarczy wymienić jedną część, by skrzynia pracowała jak nowa.