Wymiana oleju w silniku powinna być jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych. Każdy kierowca jest zobowiązany pamiętać o cyklicznej wymianie oleju. A jak jest w rzeczywistości? O ile z samodzielnym uzupełnianiem jego poziomu nie mamy problemów, to bardzo często zapominamy o jego regularnej wymianie na nowy. Tymczasem czynność ta może decydować o żywotności jednostki napędowej w aucie. Kompleksowy serwis samochodów różnych marek, w tym wymianę oleju silnikowego oferuje warsztat samochodowy Garage 2.0 z siedzibą w Gdańsku.

Jak powinna wyglądać wymiana oleju silnikowego?

Zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie poszczególnych elementów jednostki napędowej w trakcie jej pracy. Aby olej mógł efektywnie spełniać swoje zadanie, musi być regularnie wymieniany. Należy wiedzieć, że w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów olej silnikowy powoli traci swoje właściwości smarujące. To sprawia, że spada poziom ochrony poszczególnych elementów silnika. W konsekwencji ulegają one szybszemu zużyciu. Nieprzestrzeganie regularnej wymiany oleju może spowodować szybsze zużycie jednostki napędowej, które będzie wiązać się z wysokimi kosztami naprawy lub wymiany na nową.

Częstotliwość, z jaką należy wymieniać olej silnikowy, jest podawana przez producenta konkretnej jednostki. W przypadku współczesnych aut interwały wymiany oleju oscylują w granicach 30 tysięcy kilometrów. Jeśli chodzi o pojazdy z lat 90., które w dalszym ciągu poruszają się po naszych drogach, należy wymieniać olej co 10 tysięcy kilometrów. Podanych przez producentów interwałów nie można przekraczać.

Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy nie lepiej jest wymieniać olej z większą częstotliwością. Jest w tym pewna logika. Trzeba zdać sobie sprawę, że normy podawane przez producentów są oparte na testach fabrycznie nowych jednostek, pracujących w optymalnych warunkach. Tymczasem silniki pojazdów, którymi poruszamy się na co dzień, nie zawsze są eksploatowane w sposób idealny. Dlatego wedle większości specjalistów wymiana oleju musi być uzależniona od stylu jazdy oraz warunków, w jakich pracuje jednostka napędowa.

Dobrym przykładem będzie porównanie auta, które wykorzystuje się na dojazdy do pracy oraz auta, które pełni rolę samochodu służbowego. Ich przebiegi oraz warunki eksploatacji są skrajnie różne. Auto służbowe jest eksploatowane w dużo większym stopniu. Duże znaczenie ma także rodzaj tras, jakie pokonujemy. Poruszając się wyłącznie po mieście, narażamy jednostkę napędową w dużo większym stopniu. Jazda na krótkich odcinkach powoduje niedogrzanie silnika. W wyniku tego woda, która skropliła się w jego komorze, nie zdąży odparować i pogorszy parametry smarne oleju silnikowego. Dla pojazdów poruszających się w cyklu miejskim eksperci zalecają wymianę oleju co 10 tysięcy kilometrów.

Od czego zależy częstotliwość wymiany oleju?

Analizując czynniki, które mają wpływ na częstotliwość wymiany oleju, należy wymienić przede wszystkim filtr cząstek stałych. Element ten jest montowany w silnikach diesla i ma na celu redukować ilość spalin. Sadza ze spalin osadza się w filtrze i w czasie jazdy jest wypalana. Niestety w momencie, kiedy użytkujemy auto w cyklu miejskim, pojawia się problem. Komputer silnika wykrywając zanieczyszczenie filtra DPF, podaje dodatkową dawkę paliwa do komory spalania. Ma to podnieść temperaturę spalin. W takiej sytuacji część podanego paliwa spływa po ściankach cylindrów i przenika do oleju. Tym sposobem poziom oleju utrzymuje się lub nawet wzrasta, ale wyraźnie spadają jego parametry. Dlatego w przypadku aut z filtrem DPF zalecane jest używanie olejów niskopopiołowych.

Częstotliwość wymiany oleju powinna być większa w przypadku samochodów wyposażonych w turbosprężarkę. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje syntetyczne wysokiej klasy.

Jaką częstotliwość stosować w autach z instalacją LPG?

Samochody z instalacją LPG wymagają częstszej wymiany oleju silnikowego. Wynika to z faktu, że temperatura w komorach spalania osiąga wyższą temperaturę, aniżeli w przypadku silników zasilanych benzyną. Ma to bezpośredni wpływ na stan silnika. Dlatego konieczne jest skrócenie czasu między wymianami do 10 tysięcy kilometrów.

Wymianę oleju silnikowego należy przeprowadzać w wykwalifikowanych punktach. Warsztat samochodowy Garage 2.0 ma wieloletnie doświadczenie w zakresie serwisu samochodów. Powierzając wymianę oleju specjalistom, zyskujemy pewność prawidłowego doboru rodzaju oleju i rzetelnie przeprowadzonego serwisu.

Dlaczego wymianę oleju silnikowego oraz wszelkich innych podzespołów w samochodzie warto zlecić Garage 2.0?

Garage 2.0 to warsztat samochodowy z wieloletnim doświadczeniem oraz wykwalifikowaną kadrą pracowników. Wszyscy mechanicy posiadają odpowiednie certyfikaty oraz stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach branżowych. Garage 2.0 korzysta również z wysokiej jakości narzędzi oraz części zamiennych, co stanowi gwarancję bezawaryjnej eksploatacji pojazdu po przeprowadzonej naprawie. Ponadto oferuje konkurencyjne ceny oraz szeroki zakres usług - od drobnych napraw po pełną diagnostykę i konserwację samochodów. Dlatego też warto zaufać profesjonalistom z Garage 2.0 i powierzyć im opiekę nad pojazdem.