Kasacja auta to zwykle trudna decyzja dla kierowcy, bowiem większość z nich jest bardzo związana ze swoim samochodem. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy złomowanie jest koniecznością. Wówczas warto zadbać o to, aby cały proces przebiegł sprawnie. Co więcej, auto-kasacja nie musi oznaczać marnotrawstwa zasobów, ponieważ profesjonalne firmy często dokonują recyklingu niektórych podzespołów. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w zakresie złomowania.

Czym jest złomowanie?

Złomowanie auta opiera się na jego sprzedaży bezpośrednio do konkretnego skupu. Oddając auto do komisu – samochód czeka na nowego właściciela, a przy złomowaniu skup jest nabywcą sam w sobie. Według obowiązującego prawa, funkcjonowanie skupów, nazywanych również stacjami demontażu pojazdów, jest podparte specjalnymi upoważnieniami, co upoważnia również do wystawienia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego złomowanie auta. Przepisy regulują pewne zasady – waga samochodu musi wynosić minimalnie 90% masy, jaka została podana w dowodzie rejestracyjnym. Przy złomowaniu bierze się pod uwagę, oprócz wagi, również takie kwestie, jak: rocznik pojazdu, stan techniczny i wyposażenie.

Proces złomowania jest poprzedzony formalnościami, po czym auto zostaje rozebrane przez kwalifikowanych pracowników i poddane zostaje utylizacji.

Autokasacją zajmują się również doświadczone firmy, takie jak Auto-Robo, świadczące również w zakresie napraw czy wymiany części samochodu.

Złomowanie samochodu - kiedy jest konieczne?

Konieczność złomowania ma swoje różne przyczyny. Jedną z najbardziej powszechnych jest ulegnięcie poważnemu wypadkowi, na wskutek którego, auto nie nadaje się do jazdy, a rzeczoznawca samochodowy stwierdzi szkodę całkowitą. Jest to równoznaczne z tym, że nawet po przeprowadzeniu gruntowanych napraw w warsztacie, auto będzie w dalszym ciągu niejezdne. W innym wypadku, poruszanie się takim autem stwarzałoby istne zagrożenie na drodze.

Innym powodem auto-kasacji, często spotykanym wśród aut używanych i nieco wiekowych, są problematyczne kwestie, związane z ciągłym naprawianiem wszelkiego rodzaju usterek. W niektórych przypadkach może się okazać, że naprawy zostaną wycenione znacznie wyżej, aniżeli samo złomowanie. Wówczas kierowcy często decydują się na kasację takiego pojazdu.