Psy to obok kotów najchętniej przyjmowane pod dach zwierzęta do towarzystwa. Kochamy je, dbamy i rozpieszczamy do granic rozsądku, co często może wybuchnąć nam w twarz. Pies, który może wszystko to zwiastun problemów... Jednak nie tylko nasze zachowania mogą powodować problemy z psem – niszczenie w domu, ciągłe szczekanie lub agresja w stosunku do innych psów mogą świadczyć o problemach natury emocjonalnej.

Pies – kłębek instynktów

Ciężko powiedzieć, w którym momencie pojawił się pierwszy udomowiony pies, ale jako gatunek kształtował się między 15, a 40 tysięcy lat temu. Człowiek zaczął dostrzegać korzyści płynące z obecności wilków, które z kolei doceniły możliwość zdobycia jedzenia bez wysiłku. I tak zalążek najwspanialszej więzi psa z człowiekiem, zaczął ewoluować. Obecnie psy stanowią wspaniałych towarzyszy codziennego życia, traktowane są niemalże jak członkowie rodziny, choć są i rasy bardziej użytkowe, jak psy myśliwskie, ratownicze, pasterskie czy służbowe pracujące w wojsku czy w policji. Niemniej jednak każdy pies posiada wspólny rodowód, który potrafi dać o sobie znać. Psy to zwierzęta stadne wywodzące się od wilków, więc rządzą nimi instynkty, zakorzenione głęboko w psiej naturze. Posługują się również unikalnym językiem, który dla wielu właścicieli jest niezrozumiały. Prowadzi do różnych nieporozumień na linii człowiek-zwierzę, a stąd bardzo blisko do powstania problemów z zachowaniem ukochanego pupila.

Popularne problemy z psem

Każdy pies ma swój charakter i nawet jeżeli cechy konkretnej rasy na to nie wskazują, może przejawiać pewne zachowania, których się nie spodziewaliśmy. Podobnie jest z psami adoptowanymi ze schroniska: ciężko przewidzieć, jaki pies ma charakter, bo nie wiemy nic o jego przeszłości, która go ukształtowała. Czy miał okazję do socjalizacji? Czy był źle traktowany, więc teraz będzie bał się wszystkiego włącznie z własnym cieniem? Może ktoś go karcił stosując przemoc i w efekcie pies reaguje agresją na widok mężczyzn? Wiele czynników decyduje o tym, jaki będzie nasz psi przyjaciel, jednak nie zmienia to faktu, że większość problemów z psem można rozwiązać poprzez odpowiedni trening oraz terapię behawioralną. Pomoc specjalisty jest nieodzowna kiedy pies:

  • jest agresywny, atakuje inne psy na spacerze, nie pozwala się przegonić z fotela, warczy przy misce z jedzeniem,
  • jest lękliwy, przerażają go samochody, inni ludzie czy schody na klatce, boi się zostawać sam w domu – w efekcie szczeka, lub niszczy cierpiąc na lęk separacyjny, lękliwy pies również może reagować agresją,
  • nie umie opanować emocji, więc ma tendencję do robienia przypadkowej krzywdy gościom lub domownikom w trakcie zabaw lub powitania;
  • przejawia różne kompulsywne zachowania jak gryzienie butów czy mebli, niszczy ogródek, robi podkopy i ucieka lub gryzie łapy do krwi,
  • ciągnie na smyczy, „głuchnie” na komendy spacerze i ogólnie nie zwraca uwagi na otoczenie.

Wszystko to może świadczyć o problemach z emocjami, których pies nie rozumie i próbuje radzić sobie z nimi w tylko sobie znany, psi sposób, który właściciela może jedynie wyprowadzać z równowagi. W takich momentach nie ma co karać psa lub tłumaczyć mu jego przewinień – potrzebny jest specjalista pokroju Magdaleny Perz, która jest znawczynią psiej natury i psychiki. Pomoże każdemu właścicielowi zrozumieć jego czworonożnego podopiecznego.

Nieoceniona pomoc behawiorysty

Behawiorysta to w dużym skrócie psi psycholog, który posiada niezbędną wiedzę potrzebną do rozwiązywania problemów z psami, a także niezbędną do prawidłowego szkolenia psa. Dobry behawiorysta na podstawie zachowania psa oraz właściciela jest w stanie ocenić, gdzie leży problem oraz czy jest w stanie pomóc zwierzęciu. Zdarza się, że zachowania niepożądane są tak mocno uwarunkowane, że niezwykle ciężko jest je wyplenić, jednak większość problemów jest do rozwiązania przy odpowiednio dużej dawce uporu, cierpliwości oraz czasu. 

Behawiorysta pomoże uporać się ze zwykłymi problemami jak ciągnięcie na smyczy, związane z pozostawaniem samemu w domu czy obszczekiwanie gości, a także pomoże nauczyć psa podstawowych komend. Tresowanie psów to jedno, ale równie ważne są szkolenia psa z właścicielem, dzięki którym na nowo buduje się więź zaburzona przez agresywne zachowanie psa lub inne problemy behawioralne. Magdalena Perz  to nie tylko trener psów, ale także idealny opiekun, któremu można pozostawić pupila w czasie dłuższego wyjazdu. Ośrodek Instynkt to również swego rodzaju hotel dla psów, w którym mogą wypocząć i poczuć się bezpiecznie pod nieobecność właścicieli, a przy okazji mogą się wiele nauczyć.