Szkoły językowe i lektorzy coraz częściej oferują kursy językowe online. Nauka języka w Internecie ma swoje zalety i wady. Z pewnością technologia ta znacznie uatrakcyjnia naukę i pozwala na dostęp do materiałów. Połączenie jej z tradycyjnymi metodami nauczania wpływa na atrakcyjność takiego szkolenia językowego. Czy jednak na pewno nauka języka online jest skuteczna? Jak przebiega i czy na pewno przynosi korzyści?

Jak przebiegają lekcje angielskiego online?

Kursy językowe online prowadzone przez szkoły językowe wymagają wypełnienia na stronie formularza. W ten sposób można ustalić poziom zaawansowania języka i wybrać odpowiedni kurs. Dostępne są szkolenia językowe z angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego, rosyjskiego i hiszpańskiego. Przeprowadza się je na wszystkich poziomach od początkującego A2 do zaawansowanego C2. Niektóre placówki umożliwiają skorzystanie z bezpłatnej lekcji próbnej i poznanie szczegółowego planu lekcji. Do nauki języka w Internecie potrzeba jedynie komputera lub laptopa z dostępem do Internetu, Skype’a oraz zestawu słuchawek z mikrofonem. Aby rozpocząć naukę, należy określić jedynie dogodną godzinę zajęć. Następnie lektor łączy się z kursantem przez Skype’a. Zajęcia prowadzone są na żywo. Do wygodnego przesyłania materiałów wykorzystuje się wirtualną tablicę (interaktywną platformę). Najczęściej używa się książek, plików dźwiękowych i wideo oraz podcastów i autorskich zadań. Uczeń na bieżąco dostaje do samodzielnego wykonania zadania domowe przesyłane na e-maila w formie PDF. Cały proces nauki jest z reguły monitorowany przez metodyka.

Zalety i wady kursu angielskiego online

Nauka języka angielskiego przez Internet, e-learning, e-nauka – istnieją różne nazwy na samodzielną naukę. Kursy językowe online udostępniają nie tylko uczelnie, ale też szkoły języków obcych. Pozwalają na zdobycie potrzebnej wiedzy w danej dziedzinie np. psychologii i znaczne zaoszczędzenie czasu na dojazdach. Główną zaletą nauki języków online jest duża elastyczność, ułatwiająca dopasowanie szkolenia do codziennego grafiku. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla pracujących osób, niemających czasu ani możliwości dojazdu do placówek. Umożliwia to także na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy – materiały są zwykle dostępne online. Wreszcie to także dobra okazja do nauki samodyscypliny.

Do głównych wad nauki języków online należy przede wszystkim zakres nauczania i metody. Najczęściej tego rodzaju szkolenia pozwalają na naukę gramatyki, słownictwa i ortografii. Jeśli zatem zależy nam na swobodnej komunikacji w obcym języku, musimy wybrać szkolenie z lektorem lub native speakerem przez Skype’a. Nierzadko bezpłatne kursy językowe online nie pozwalają na konsultacje. Grupy dyskusyjne czy wideoczaty nie zawsze mogą być pomocne.

Kursy językowe online to dobra alternatywa dla tradycyjnej nauki języków obcych. Oferowane przez szkoły językowe zajęcia z lektorem lub native-speakerem pozwalają na stałe monitorowanie postępów w przyswajaniu wiedzy, konwersację oraz samodzielne wykonywanie ćwiczeń. Nierzadko umożliwiają także przygotowanie do egzaminów Cambridge i otrzymanie certyfikatu FCE, CAE, CPE, IELTS czy TOEFL, jak również do matury. Dzięki elastycznemu planowi zajęć można się uczyć języka o dowolnej, ustalonej wcześniej porze.