Gdy dziecko kończy około 2,5 roku, może zostać zapisane do przedszkola. Nawet, jeśli jedno z rodziców ma możliwość pozostania z nim w domu, warto przemyśleć oddanie malucha do placówki na choćby kilka godzin dziennie. Niesie to za sobą wiele korzyści, które są w większości niemożliwe do uzyskania w warunkach domowych. Co dziecko może wynieść dzięki uczęszczaniu do przedszkola i jak wybrać to najlepsze?

Nie tylko aktywizacja zawodowa rodziców

Często rodzice nie mają wyboru, czy oddać dziecko pod opiekę innych dorosłych. Powrót do pracy zmusza do znalezienia placówki opiekuńczej, niani czy poproszenia o pomoc babci. Jednak gdy mama lub tata postanawiają – lub z jakiegoś powodu muszą - zostać w domu, także powinni poszukać wolnego miejsca w przedszkolu choćby na kilka godzin w tygodniu. Jest to miejsce, które przyniesie maluchowi wiele korzyści – emocjonalnych, zdrowotnych, związanych z rozwojem umiejętności. W przypadku sześciolatków, które po raz pierwszy idą do zerówki można zauważyć różnice rozwojowe w stosunku do tych, które do placówki edukacyjnej chodziły od początku. Na szczęście już po roku się one wyrównują, jednak mimo to nie warto zwlekać.

Szukając odpowiedniej placówki edukacyjnej, weźmy pod uwagę także te niepubliczne, jak Niepubliczne Przedszkole Językowo-artystyczne "RAINBOW" w Świnnej koło Żywca. Mają one wiele do zaoferowania – kompetentna kadra podąża za indywidualnymi potrzebami dziecka, a także bierze sobie do serca uwagi rodziców. Jakie korzyści mogą wyniknąć z tego dla malucha?

Nauka życia w społeczeństwie

Życia w społeczności nie można nauczyć się w teorii. Obowiązujące w jakimś miejscu zasady, spotkanie z innością czy umiejętność odmawiania to kwestie, które dziecko poznaje dopiero w styczności z innymi, niż najbliższa rodzina osobami. Dzięki obserwacji może też rozwinąć inteligencję emocjonalną – współodczuwać z innymi maluchami, pocieszać je, śmiać się z nimi. Dzieci w placówkach edukacyjnych razem jedzą i się bawią, uczą się współtworzenia wspólnoty i współpracy, jak również cierpliwości i świadomości, że ich towarzysze są nie mniej, ani więcej, ale równie ważni - co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważną umiejętnością.

Rozwój emocji

W przedszkolu przyspiesza rozwój mowy u dzieci. Nauczycielki czy koledzy nie rozumieją ich bez słów, tak jak rodzice, więc muszą w jasny sposób wyrażać swoje potrzeby. Następnym krokiem jest umiejętność mówienia o swoich emocjach. Gdy maluch mówi o tym, że jest mu smutno, boi się lub jest wesoły, następuje bardzo szybki rozwój jego emocji.

Zajęcia dodatkowe

Najlepsze przedszkola mają do zaoferowania szeroki wachlarz zajęć dodatkowych. Może to być np. język angielski, muzyka czy sport. Rytmika, uczestnictwo w przedstawieniach, gry zespołowe czy szachy, a także nauka obcych słów to bodźce, które maluchy chłoną jak gąbka i które rozwijają przede wszystkim ich charakter, umiejętności miękkie, a także wspierają sprawność fizyczną.