Każdego roku duże grono maturzystów do ostatniej chwili nie wie, na jaki kierunek studiów iść, a nawet, jaką uczelnię wybrać. Jeśli będziemy odkładać podjęcie decyzji i np. będziemy chcieli brać udział w drugiej turze rejestracji, wówczas możemy spodziewać się niemiłej niespodzianki, a mianowicie tego, że większość kierunków na publicznych uniwersytetach i politechnikach jest zajęta. Wtedy warto rozważyć podjęcie nauki w wyższych szkołach prywatnych. To dobra opcja, ponieważ niepubliczne uczelnie wyróżniają się coraz wyższym poziomem.

Nauka na uczelni prywatnej, czyli zajęcia z praktykami

Bardzo duża liczba studentów, którzy kształcą się na uniwersytetach publicznych, narzeka, że jedną z ważniejszych kwestii nauczania, czyli podejścia wykładowców. Oczywiście to nie oznacza, że nie posiadają oni kwalifikacji, ponieważ zdecydowana większość wykładowców, a szczególnie profesorowie i doktorzy mogą pochwalić się wieloma publikacjami krajowymi i zagranicznymi, a także udziałami w rozmaitych prestiżowych konferencjach. Problem polega bardziej na systemie nauczania, który narzuca bardzo dużą ilość zagadnień teoretycznych, przez co zostaje mało czasu na zajęcia praktyczne, a to powinno być najważniejsze. Sytuacja ta dotyczy nawet kierunków praktycznych.

W związku z tym chcąc podjąć naukę w kierunkach, gdzie praktyka jest najważniejsza, lepszą opcją będzie wybór niepublicznej uczelni. Czynnikiem przemawiającym za taką decyzją jest między innymi to, że prywatne uczelnie, jak np. Wyższa Szkoła Techniczna z Katowic, zatrudniają kadrę dydaktyczną złożoną z praktyków. Wspominana niepubliczna uczelnia ma do zaoferowania kształcenie w wielu kierunkach, dzięki czemu studenci mogą zyskać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną w różnych obszarów. Przykładami kierunków, gdzie potrzeba teorii i praktyki są np. budownictwo, architektura, informatyka czy pielęgniarstwo.

Prywatne uczelnie są przygotowane na studia zdalne

Poza wykwalifikowanymi wykładowcami prywatne szkoły wyższe mogą pochwalić się także możliwością przeprowadzania zajęć dydaktycznych w systemie e-learningowym. W przeciwieństwie do nich mało która uczelnia państwowa jest przygotowana na takie rozwiązanie. Jednak dlaczego warto zdecydować się na studia online? Przede wszystkim to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie musimy wynajmować mieszkania w mieście, w którym znajduje się uczelnia. Poza tym nie ma problemów, aby pogodzić ze sobą studiowanie i inne obowiązki. Zresztą tych problemów nie ma także wtedy, gdy wybieramy stacjonarne zajęcia w szkole wyższej. Trzeba zaznaczyć, że absolwenci studiów w systemie e-learningowym otrzymują dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych. Jak widać, studiowanie na prywatnej uczelni nie musi być gorsze od nauki na uniwersytetach publicznych, a nawet w niektórych kwestiach jest znacznie lepsze.