Jesteś aktywnym człowiekiem, który uwielbia spędzać czas nad wodą? Dodatkowo cenisz sobie wolność? Jeśli te odpowiedzi są twierdzące, to koniecznie musisz spróbować swoich sił w żeglarstwie. Ten sport wodny uczy nas odpowiedzialności i pokory do żywiołu, ale przy okazji jest po prostu świetną zabawą. Razem ze specjalistami z Warszawskiej Akademii Żeglarskiej wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na szkolenia żeglarskie.

Co nam daje patent żeglarski?

Zgodnie z przepisami bez żadnych uprawnień można pływać jachtem żaglowym, którego długość nie przekracza 7,5 m oraz jachtem motorowym, którego moc silnika nie jest większa od 10 kW. Dozwolone jest również prowadzenie barki turystycznej o długości do 13 metrów i o mocy silnika do 75 kW, z ograniczoną konstrukcyjnie prędkością do 15 km/h. W każdym innym przypadku wymagany jest już patent żeglarski. W zależności od poziomu zaawansowania rozróżniamy następujące trzy stopnie uprawnień żeglarskich:

  • patent żeglarza jachtowego (można się o niego starać już po ukończeniu 14 lat i umożliwia kierowanie jachtami żaglowymi o długości kadłuba do 12 metrów po wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich do 2 mil od brzegu w porze dziennej),

  • stopień jachtowego sternika morskiego (pozwala kierować jachtami o długości kadłuba do 18 metrów długości po wodach morskich),

  • uprawnienia kapitana jachtowego (w tym przypadku można już bez żadnych ograniczeń prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych i morskich).

Jak zdobyć patent żeglarski?

Uprawnienia te nabywa się po zdaniu egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej fazie kandydat otrzymuje test z 75 pytaniami z zakresu żeglarstwa. Znajdą się tam zagadnienia z zakresu przepisów, meteorologii, ratownictwa, budowy jachtów, teorii żeglowania i locji. Potem przychodzi czas na egzamin praktyczny, którego zaliczenie jest równoznaczne z otrzymaniem patentu żeglarskiego. O ile teorii wyjątkowo ambitne osoby mogą się nauczyć samodzielnie, to w przypadku praktyki osoby bez doświadczenia skazane są na porażkę. Dlatego organizuje się specjalne kursy przygotowawcze, podczas których uczestnicy mają okazję zapoznać się z tajnikami żeglowania. Godnym zaufania ośrodkiem jest Warszawska Akademia Żeglarska, która swoje szkolenia żeglarskie realizuje nad Zalewem Zegrzyńskim. Firma ta prowadzi szkolenia na patenty żeglarskie w różnych formach programowych, takich jak weekendowe, codzienne, czy wakacyjne w atrakcyjnych miejscach. Warszawska Akademia Żeglarska organizuje również rejsy o charakterze rekreacyjnym, jak i stażowym. Dla osób zainteresowanych wynajmem jachtu firma oferuje czarter jachtów na Zalewie Zegrzyńskim.