Rozpoczynasz dopiero przygodę za kółkiem? Chcesz się nauczyć prawidłowo jeździć autem i zapisać się na kurs? Zastanawiasz się, dlaczego samochody są oznaczane literą „L” a nie na przykład „N”? Co to oznacza dowiesz się z naszego artykułu. Czym się różni standardowe oznakowanie „L” od „P”? Czy w innych krajach również obowiązuje to nazewnictwo? Jeśli nie, to jakie? Sprawdzamy!

Dlaczego auto do nauki jazdy oznakowane jest literą „L”? Pochodzenie i dopuszczalne wymiary

Przyjmuje się, że pojazdy, które są przeznaczone do kursu jazdy określane są literą L. Ponieważ wymóg przyszedł do Polski z Wielkiej Brytanii, nie oznacza się go litera N od nauki jazdy. L jest pierwszą literą pochodzącą od angielskiego wyrazu learner, czyli kursanta, osoby uczącej się, zdającej test na prawo jazdy. Inaczej niż w Polsce, gdzie znak jest biało-niebieski, składa się z czerwonej litery przedstawionej na białym tle. Znak specjalny został wprowadzony do powszechnego użytku już w I połowie XX wieku, a dokładnie w 1935 roku.

Co ciekawe, rozmiary tabliczki są dokładnie określone. Zalecana długość tabliczki to około 178 milimetrów. Tabliczka z literą „L” powinna się znajdować na przodzie lub tylnej części auta. Niedostosowanie się do tego wymogu grozi otrzymaniem mandatu lub 6 punktami karnymi. Dopuszczalne wymiary litery to 102 milimetry na 48 milimetrów i 38 milimetrów. Dolna podstawa powinna wynosić około 80 milimetrów. Co ciekawe, wymaga się, aby tabliczka była zakryta, jeśli osoba ucząca się nie prowadzi w danym momencie pojazdu.

Przepisy w innych krajach. Litera „L” a litera „P”

W innych krajach zmienia się kolorystyka i napis, odpowiadający obowiązującemu językowi. W Niemczech auta osób przechodzących przez egzamin praktyczny na prawo jazdy określane są czerwoną tabliczką i napisem Fahrschule. W Szwecji można spotkać zieloną tabliczkę z napisem w kolorze białym (Övningskör) a w Czechach – Autoškola. Po zdaniu kursu jazdy tabliczkę z literą „L” można zastąpić literą „P” od ang. wyrazu probationary, czyli próbny. Umieszczenie oznakowania na aucie nie jest jednak wymagane. Zapewnia jednak bezpieczeństwo na drodze nowego kierowcy i zjazd na przykład do warsztatu samochodowego w razie usterki.

Co jest potrzebne do zapisania się na kurs jazdy?

Aby zaliczyć test na prawo jazdy, do wyboru masz dwie możliwości. Możesz się:

  1. Samodzielnie przygotować – do teoretycznego egzaminu (za pomocą stron internetowych) i jedynie wziąć udział w części praktycznej
  2. Skorzystać z pomocy specjalistów ze szkoły nauki jazdy – którzy przygotują Cię do części teoretycznej i praktycznej

Do zdania egzaminu na prawo jazdy C, B czy A wymagane są dokumenty takie jak: dowód osobisty (lub tymczasowy), paszport oraz paszport (lub karta potwierdzający stały pobyt – dla cudzoziemców). Oprócz tego będziesz potrzebować odpowiedniego podania i potwierdzenia opłacenia egzaminu. Dodatkowo przygotuj jedno zdjęcie o rozmiarach 3,5 x 4,5 centymetry. Zalecane jest również przygotowanie orzeczenia lekarskiego wskazującego na brak przeciwwskazań zdrowotnych uniemożliwiających kierowanie pojazdem, a następnie dokument zaświadczający ukończenie kursu egzaminacyjnego. Dotyczy to szkolenia podstawowego bądź dodatkowego (jeśli 3 razy nie udało się zaliczyć którejś z części sprawdzianu).

Podczas kursu jazdy tak zwaną L-ką masz szansę poznać podstawy zachowania na drodze w różnych sytuacjach. Dowiesz się między innymi, czym jest skrzyżowanie równorzędne. Cały kurs na prawo jazdy dla kategorii A oraz B trwa około 30 godzin (teoria). Jedna jednostka zajęciowa trwa około 45 minut. Warunkiem przystąpienia do zajęć praktycznych jest ukończenie zajęć teoretycznych. Warto zatem poszukać dobrej szkoły jazdy, która zrobi z Ciebie czujnego kierowcę.