Na drogach regularnie pojawia się coraz więcej samochodów. Niestety każdego dnia także zdarza się mnóstwo wypadków z udziałem kierowców doświadczonych i tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę za kierownicą. Brawura, zbyt duża pewność siebie, a często też niekompletna znajomość przepisów ruchu drogowego to w wielu przypadkach czynniki decydujące o nieprawidłowych zachowaniach na drodze. Jak zostać dobrym kierowcą?

Przepisy to podstawa

Pierwszym, a zarazem fundamentalnym elementem, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego, jest znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętność ich zastosowania podczas jazdy. Jak mówią instruktorzy z Centrum doskonalenia zawodowego Credo:

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których kursanci na pamięć uczą się znaków i symboli, co w późniejszy czasie przekłada się na nieprawidłowe zachowania na drodze, mogące mieć niepożądane skutki..

Nieco zaostrzone obecnie warunki odnoszące się do zdawania teoretycznej części egzaminu wynikają z konieczności większego zaangażowania w naukę przepisów i biegłego poruszania się po nich, czyli praktycznego stosowania. Kurs składa się bowiem z wykładów, podczas których przyszli kierowcy zapoznają się ze znakami, oznaczeniami i potencjalnymi, możliwymi do wystąpienia sytuacjami. To jednak nie jest wystarczające. Wyświetlane na ekranie skrzyżowania dróg i konieczność przeanalizowania ich pod kątem pierwszeństwa przejazdu, są pierwszym krokiem w stronę bycia mobilnym uczestnikiem ruchu, jednakże nigdy nie zastąpią realnych, czasami trudnych i stresujących okoliczności.

Trening czyni mistrza kierownicy

Nie zostanie dobrym kierowcą ten, kto już na samą myśl o włączeniu się do ruchu drogowego jako kierowca dostaje rozstroju żołądka, trzęsą mu się ręce i nogi. Do tego trzeba mieć, tak zwany dryg, czyli predyspozycje umożliwiające swobodne poruszanie się, a przede wszystkim szybkie reagowanie na zmieniające się warunki drogowe. Kurs prawa jazdy, zakończony egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, oprócz przygotowania do przejechania kilkunastu kilometrów pod okiem egzaminatora, powinien stanowić tylko jeden z etapów doskonalenia się jako kierowca.

Stare porzekadło mówi: trening czyni mistrza. W odniesieniu do nauki jazdy ma ono doskonałe odzwierciedlenie. Żeby być dobrym kierowcą i zyskać pewność siebie za kierownicą trzeba jeździć, bez względu na warunki atmosferyczne. Deszcz czy śnieg nie powinien sprawiać, że kluczyki odkładamy na półkę i sprawdzamy rozkład jazdy autobusów czy pociągów. Istotnym czynnikiem jest również zdolność przewidywania  zachowań innych kierowców i stosowanie zasady ograniczonego zachowania, gdyż w wielu sytuacjach może mieć to kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Kierowca musi ponosić odpowiedzialność za osoby, które jadą razem z nim, dlatego powinien on być asertywny i skoncentrowany na drodze. Nerwowość i stres nie pomaga podczas jazdy, wręcz przeciwnie sprawia, że wykonywane manewry tracą płynność, co może stanowić duże zagrożenie na drodze. Trzeba umieć też racjonalnie ocenić sytuację i być pewnym swoich umiejętności, ale nie zgrywać kogoś, kto jest mistrzem kierownicy już na początku swojej przygody z kierownicą samochodu.

Oferta Centrum doskonalenia zawodowego Credo

Centrum Doskonalenia Zawodowego Credo, zlokalizowane w Gdańsku, oferuje szeroki wachlarz usług edukacyjnych dla kierowców i pracowników transportu drogowego. W ofercie firmy znajdują się kursy prawa jazdy różnych kategorii, przyspieszone szkolenia indywidualne oraz kursy na certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym. Od 2000 roku Centrum posiada patronat Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), co potwierdza wysoką jakość świadczonych usług, za które otrzymało również Certyfikat Jakości wydany przez ITS. Kadra Credo składa się z doświadczonych wykładowców, instruktorów nauki jazdy i ratowników medycznych, gwarantując profesjonalizm i rzetelność.