Każdy student, aby uzyskać tytuł naukowy, musi się zmierzyć z napisaniem pracy. Jak pokazują komentarze w mediach społecznościowych i na forach internetowych, nie jest to zadanie łatwe. Na szczęście istnieje kilka metod, ułatwiających ten proces. Dowiedz się, jak szybko napisać pracę dyplomową i poznaj 7 pomocnych działań.

Jak długo pisze się pracę dyplomową? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od tego, czy mamy do napisania pracę licencjacką, magisterską czy doktorancką. Duże znaczenie ma również temat i stopień naszego przygotowania. 

Trzeba pamiętać, że przygotowanie pracy dyplomowej to nie samo pisanie. Doliczyć trzeba czas na zebranie materiału (tzw. kwerenda), przeczytanie odnalezionych pozycji i zrobienie notatek. Przypomina to nieco zebranie składników na obiad. Proces pisania to ostatnia faza, czyli gotowanie.  

Na szczęście obecnie wiele materiałów naukowych można znaleźć w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesujące nas zagadnienie i dopisać rozszerzenie PDF. Większość materiałów naukowych ukazuje się właśnie w tym formacie. 

Aby sprawdzić rzetelność danej publikacji, sprawdź, czy została podpisana imieniem i nazwiskiem oraz nazwą uniwersytetu

Zazwyczaj studenci na napisanie pracy licencjackiej czy magisterskiej mają ok. 6 miesięcy. W praktyce wygląda to tak, że pracę pisze się w ostatnich 3 miesiącach, albo nawet tygodniach.

Nawet jeśli nie może zebrać się do pisania, postaraj się wybrać na tyle ciekawy temat, abyś chętnie o nim czytał ze znacznym wyprzedzeniem. Solidne przygotowanie materiału znacznie ułatwia późniejsze pisanie.  

Jak długa powinna być praca licencjacka i magisterska? 

Długość pracy zależy od wytycznych uniwersytetu. Przybliżona długość pracy licencjackiej to 30 stron, magisterskiej – 50. Jednak o konkretną objętość zapytaj swojego promotora lub sprawdź regulamin dostępny na stronie swojej uczelni. 

Liczba stron zależy również od tematu. Na pracę licencjacką lub magisterską warto wybrać węższe zagadnienie. Na monograficzne opracowanie danego tematu przyjdzie czas podczas pisania pracy doktorskiej. 

7 sposobów na szybkie napisanie pracy dyplomowej 

Aby ułatwić Ci przygotowanie pracy dyplomowej, przygotowaliśmy 10 tipów. Oto one.

1. Zacznij wcześnie

Wiadomo – łatwo mówić, trudniej zrobić. Ale im wcześniej zaczniesz pisanie, tym mnie nerwów stracisz później. Jeśli nie masz weny do pisania, dużo czytaj na wybrany temat. Oglądaj filmy na YouTube. Żyj swoim tematem pracy. To znacznie pomoże Ci podczas późniejszego pisania. 

Ponadto im dłużej zwlekasz, tym trudniej zacząć. Jednak, gdy już zaczniesz, z dnia na dzień pisanie będzie przychodzić Ci z większą łatwość i sam będziesz zaskoczony/zaskoczona, jak już dużo udało się zrobić.  

2. Trzymaj się swoich założeń

Warto rozplanować sobie pracę. Na przykład ustalić, że piszesz 4 dni w tygodniu o godzinie 18 przez dwie godziny. Taki reżim pozwoli złapać Ci odpowiednie tempo. Jednak pamiętaj, żeby nie było to za mało, ani za dużo dni. Rozplanuj pisanie tak, aby zdążyć z terminem, jednak pamiętaj również, że odpoczynek jest niebywale ważny. 

Co do godziny pisania, sprawdź, kiedy Twój mózg pracuje najlepiej i kiedy tworzenie kolejnych akapitów przychodzi Ci najłatwiej. Niektórzy lubią pisać rano, zaraz po przebudzeniu, niektórzy w okolicach południa, a inni najsprawniej działają w godzinach wieczornych. Wybadaj, do której grupy należysz. 

3. Nie bój się poprawek 

Nie warto się zniechęcać, gdy pierwsza wersja tekstu nie brzmi najlepiej. Podczas dni, gdy nie mamy weny, możemy wziąć się za poprawianie już stworzonych partii. Ciągłe szlifowanie swojego tekstu na pewno pozytywnie wpłynie na jego poprawność językową, merytoryczną i późniejszą ocenę recenzentów. 

4. Zanim zaczniesz, przygotuj konspekt 

Dobre przemyślenie pracy przed rozpoczęciem pisania to bardzo ważna sprawa. Wpływa na przejrzystość konstrukcji pracy, ale także na sam proces pisania. Jeśli wiesz, co ma się znaleźć w każdym z rozdziałów, samo pisanie jest pokonywaniem kolejnych przewidzianych etapów. 

Choć i tak pewnie po drodze coś cię zaskoczy. 

5. Gdy utkniesz, przejdź dalej 

Czasami zdarza się, że jakiś rozdział dysertacji sprawia nam więcej problemów niż inne. Wówczas warto przeskoczyć do dalszej części pracy, aby później wrócić do bardziej skomplikowanej partii. Czasami po prostu potrzebujemy więcej czasu, aby ułożyć pewne rzeczy w głowie. Czasami wpada nam pożyteczna myśl podczas czytania materiałów lub pisania na inny temat. 

6. Rób przerwy

Warto nastawić sobie budzik i podczas pisania robić sobie regularne przerwy. Na przykład 10 minut przerwy na 50 minut pisania. Wydaje się, że 10 minut to niewiele, ale jak się przekonasz, nawet po tak krótkim czasie głowa odpoczywa i jest lepiej przygotowana na kolejne 50 minut wysiłku intelektualnego. 

7. Rób dokładne notatki 

Gdy pochłaniasz wiedzę związaną z tematem Twojej pracy, rób dokładne notatki. Jeśli znajdziesz cytat, który chcesz użyć, czy dane statystyczne itp., zapisz w notatkach dokładne miejsce, gdzie się znajduje dana informacja. Może być to tytuł książki i strona lub dokładny adres strony internetowej lub zaznaczony fragment w pliku PDF. 

Nic tak nie irytuje, jak cytat, do którego nie można znaleźć źródła, by zrobić przypis. 

Przeczytaj również, jak napisać list motywacyjny