Ostatnie miesiące w świecie edukacji to przede wszystkim okres zmian i transfer z zajęć tradycyjnych na zajęcia internetowe. Czas mija i wydaje się, że nauka online zostanie z nami na dłużej i to nie tylko w formie lekcji szkolnych, ale również zajęć dodatkowych, czyli korepetycji. Dowiedz się, jak zacząć prowadzić korepetycje online i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę.

Jakie są główne zalety korepetycji online?

Popularność nauki zdalnej wniknęła głównie z konieczności (COVID-19). Jednak po czasie okazuje się, że to atrakcyjna i wygodna forma dzielenia się wiedzą i praktyczna alternatywa dla nauczycieli i uczniów. Bardzo możliwe, że taki tryb nauki pozostanie z nami na dłużej i będzie coraz bardziej powszechny.

Korepetycje online mogą dotyczyć właściwie każdego przedmiotu. Wszystko zależy od przygotowania właściwych narzędzi i materiałów. Do podstawowych zalet zdalnych zajęć dodatkowych zalicza się:

  • Oszczędność czasu.
  • Oszczędność na dojazdach (bilety, paliwo).
  • Oszczędność na lokalu (nie ma potrzeby organizować miejsca na korepetycje, wystarczy komputer z podłączeniem do Internetu).
  • Komfort psychiczny (wielu uczniów odczuwa mniejszy stres podczas zajęć onlinie, dzięki czemu są w stanie sprawniej przyswajać wiedzę).
  • Bezpieczeństwo (nie ma możliwości zakażenia się żadnym wirusem).

Jak odpowiednio przygotować się do prowadzenia korepetycji online?

Przygotowanie do nauki zdalnej wygląda nieco inaczej niż przygotowywanie tradycyjnych zajęć. W związku z tym, że cała edukacja będzie odbywać się przy pomocy komputera, trzeba będzie wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i przystosować posiadane materiały do nowej formy nauki.  

Narzędzia do komunikacji

Na początku należy zadbać o narzędzia do komunikacji zdalnej. Najpopularniejszym programem umożliwiającym kontakt audio i wideo jest obecnie bezpłatny komunikator Skype, który można zainstalować na komputerze stacjonarnym, laptopie, a nawet na smartfonie. Ponadto Skype umożliwia udostępnienie własnego pulpitu, dzięki czemu istnieje możliwość przedstawienia uczniowi fragmentu lektury, zadania matematycznego, czy innego niezbędnego materiału.

Innymi aplikacjami umożliwiającym komunikacje tego typu są: Zoom, Google Hangout, Discord i ClickMeeting.

Przygotowanie materiałów  

Ten etap wygląda podobnie jak podczas tradycyjnej nauki. Z tą różnicą, że nie trzeba drukować materiałów lekcyjnych, wystarczy zebrać je w jednym folderze lub zeskanować i zapisać na twardym dysku. Podczas korepetycji – dzięki możliwości udostępnienia pulpitu – będzie można przedstawić dany plik uczniowi.

Warto również skorzystać z popularnych adresów internetowych, które mogą wzbogacić prowadzone zajęcia zdalne. Na przykład zaprezentować wystąpienie z cyklu TEDex, odesłać do serwisu Ninateka lub tematycznego kanału youtubera. Ponadto warto pamiętać, że niektóre podręczniki przydatne do nauki dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

Narzędzia do wykonywania zadań

W niektórych przypadkach niezbędne okazać się może narzędzie do wykonywania zdań, zwane tablicą do korepetycji online. Dzięki tego typu aplikacjom nauczyciel ma możliwość śledzenia postępów ucznia na bieżąco, jak podczas tradycyjnej lekcji w klasie. To znacznie ułatwia proces nauki. Ponadto nauczyciel również ma możliwość korzystania z wirtualnej tablicy i posiłkowania się nią podczas wyjaśniania danego zagadnienia. 

Taki tryb pracy umożliwiają aplikacje: ConceptBoard, ZiteBoard oraz Microsoft WhiteBoard.

Czy dochody z korepetycji należy rozliczyć?

Warto pamiętać, że dochody z korepetycji należy rozliczyć jako działalność wykonywaną osobiście albo jako działalność gospodarczą. W zależności od rodzaju rozliczenia występuje inna stawka opodatkowania.