Chcesz zdobyć uprawnienia energetyczne? Niektórzy planują wybrać się na kurs w celu poszerzenia swoich kompetencji, inni są wysyłani przez pracodawcę. Nie da się ukryć, że wiele dorosłych osób boi się profesjonalnych szkoleń, które kończą się egzaminami. Czy ich zaliczenie będzie trudne? Na czym polega kurs i jakie uprawnienia energetyczne możesz zdobyć?

Jakie uprawnienia można zdobyć?

Uprawnienia energetyczne są dostosowywane do poszczególnych stanowisk, ze względu na zakres wykonywanej pracy. Dotyczą one eksploatacji oraz dozoru. Eksploatacja to wszystkie czynności związane z konserwacją instalacji, jej remontem oraz pomiarami kontrolnymi. Dozór dotyczy osób, które kierują pracownikami zajmującymi się wcześniej wymienionymi czynnościami.

W zależności od typu urządzeń można wymienić 3 kategorie uprawnień energetycznych:

  • Uprawnienia G1 – elektryczne do 1 kV i powyżej 1000 Wolt oraz pomiarowe.
  • Uprawnienia G2 – cieplne do kotłów, klimatyzacji oraz wentylacji.
  • Uprawnienia G3 – gazowe do niskich i wysokich ciśnień gazu ziemnego oraz LPG.

Jak wygląda kurs i czy egzamin jest trudny?

Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, czy egzaminy kończące kursy są trudne. Wszystko zależy od poziomu zdobytej wiedzy. Najpierw należy wybrać się kurs organizowany przez specjalistów, którzy przekazują wiedzę w przystępny sposób. Jednym z najlepszych organizatorów jest firma G123. Na kursie zdobywa się zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Osoby dorosłe, które lata szkolne mają już dawno za sobą, często obawiają się, że sobie nie poradzą. Dobrze poprowadzony kurs to nie tylko przekazywanie samych informacji, ale również indywidualne podejście do kursantów. Uważne słuchanie prowadzącego i odrobina własnego wkładu w naukę to zdany egzamin! Każdy kurs kończy się Państwowym Egzaminem, a po jego zaliczeniu otrzymuje się uprawnienia w formie książeczki. Treść kursu oraz pytania egzaminacyjne skupiają się na najważniejszych elementach wiedzy, które z pewnością przydadzą się w praktyce.

Kiedy wybrać się na kurs?

Wiele firm wysyła swoich pracowników na koszt przedsiębiorstwa. Jeśli planujesz pracę w firmie, która wymaga uprawnień energetycznych, zapytaj, czy przed podjęciem pracy konieczne jest zdobycie uprawnień na własną rękę. Samodzielne opłacenie kursu i egzaminu może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. W wielu przedsiębiorstwach na kursy G1, G2 lub G3 wysyłani są  zarówno początkujący, jak i wieloletni już pracownicy, w celu poszerzenia ich kompetencji np. przed awansem na wyższe stanowisko.