Większość młodych osób z niecierpliwością wyczekuje przekroczenia magicznej granicy 18. roku życia, aby móc podejść do egzaminu na prawo jazdy. Czy wiesz, że możesz zdać egzamin jeszcze przed ukończeniem osiemnastu lat? Kategoria B1 to doskonałe rozwiązanie dla młodych miłośników czterech kółek! A co z innymi kategoriami – od jakiego wieku możesz je wyrobić? Już za chwilę poznasz odpowiedź!

B1, czyli prawo jazdy dla niepełnoletnich!

Kategoria B1 jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 16 lat i upoważnia do poruszania się czterokołowymi pojazdami o masie nie większej niż 400 kilogramów. I choć szesnastolatek nie może usiąść za kierownica zwykłego samochodu osobowego, istnieje kilka pojazdów, które może zgodnie z prawem poprowadzić. Jeszcze do niedawna samochody na prawo jazdy kategorii B1 nie były powszechnie dostępne i niejednokrotnie musiały być sprowadzane z innych krajów. W dzisiejszych czasach na portalach ogłoszeniowych znajdziesz masę atrakcyjnych ofert! Pamiętaj, że od 2013 roku nie wolno poruszać się „odchudzonymi” samochodami osobowymi, a konieczny jest zakup auta specjalnie przystosowanego do młodych kierowców, posiadających prawo jazdy B1.

Jakie kategorie po osiemnastce?

W momencie ukończenia 18. roku życia pojawia się długo wyczekiwana możliwość wyrobienia prawa jazdy kategorii B, które upoważnia do prowadzenia:

  • pojazdów osobowych do masy 3,5 ton,

  • pojazdów z przyczepą o masie nie większej niż 750 kg.

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możesz na terenie Polski prowadzić również ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny (np. walec) oraz ciągnik z lekką przyczepą do 750 kg. Jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż 3 lata, automatycznie zyskujesz możliwość prowadzenia motocykli o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Wraz z osiemnastymi urodzinami możesz dodatkowo zdać egzamin na prawo jazdy kategorii:

  • B+E – upoważnia do prowadzenia pojazdów złożonych z pojazdu kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

  • ·C1 – pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t, z wyjątkiem autobusów np. mała ciężarówka.

  • C1+E – zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton, który składa się z pojazdu, ciągnącego pojazdy z kategorii C1 lub przyczepy (np. mała ciężarówka z przyczepą).

A od kiedy na większe pojazdy?

Jeśli jesteś zainteresowany wyrobieniem prawa jazdy na nieco większe pojazdy, musisz trochę poczekać. Dokumenty upoważniające do prowadzenia innych pojazdów samochodowych to:

  • C – pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t (z wyjątkiem autobusu) np. duża ciężarówka.

  • C+E – pojazdu kategorii C wraz z przyczepą.

Ze względów bezpieczeństwa, obie kategorie są dostępne dopiero po ukończeniu 21. roku życia.

Dobra szkoła jazdy

Wiemy już jakie kategorie prawa jazdy istnieją, teraz warto się dowiedzieć, gdzie odbyć odpowiedni kurs. Kurs na prawo jazdy B i B+E w swojej ofercie posiada ceniona szkoła jazdy LOSK z Kalisza. Nauka jazdy odbywa się na w pełni sprawnych i nowoczesnych samochodach marki KIA i OPEL. Warto wspomnieć, że szkoła ta oprócz nauki jazdy oferuje także okazjonalny przewóz busami na terenie całej Polski. Flota, którą dysponuje firma LOSK pozwala na transport maksymalnie 9-osobowych grup.