Wykształcenie medyczne może otworzyć nam nowe kierunki na świat i życie. Pracując w zawodzie medycznym, możemy nie tylko przyczyniać się do poprawy zdrowia innych osób, lecz też możemy dobrze zarobić. Chcąc pracować w tym kierunku, nie musimy kończyć medycznych studiów wyższych. Alternatywą dla nich są oferty kierowane przez policealne szkoły medyczne. Zobacz, czego możemy się w nich nauczyć.

Jakie kierunki oferują szkoły medyczne?

Chcąc zdobyć zawodów w kierunkach medycznych, powinniśmy sprecyzować, co tak naprawdę chcielibyśmy robić. Szkoły medyczne oferują rozmaite kierunki, na których możemy zdobyć wiedzę i wykształcenie z różnych dziedzin medycyny. Policealna Warszawska Szkoła Medyczna oferuje kandydatom 5 kierunków kształcenia. Do nich zaliczają się:

  • higienistka stomatologiczna,
  • asystentka stomatologiczna,
  • opiekun medyczny,
  • technik sterylizacji medycznej,
  • technik masażysta.

Wybierając odpowiedni dla nas kierunek, warto kierować się przede wszystkim własnymi zdolnościami oraz zainteresowaniami.

Higienistka i asystentka stomatologiczna – czego nauczymy się na tym kierunku?

Policealne szkoły medyczne oferują kierunki higienistki oraz asystentki stomatologicznej. Nauka na tym pierwszym kierunku trwa 4 semestry, natomiast na tym drugim o połowę mniej. Po ukończeniu któregoś z tych kierunków mamy możliwość zatrudnienia się np. w gabinetach dentystycznych, oddziałach chirurgii szczękowej, poradniach stomatologicznych, klinikach dentystycznych oraz w gabinetach lekarskich działających na terenie placówek oświatowych.

Osoby uczące się na kierunku asystentki lub higienistki stomatologicznej w szkołach medycznych nauczą się robienia wycisków z masy wyciskowej, przygotowywania gabinetu oraz miejsca pracy stomatologa, a także odpowiedniego przygotowywania pacjenta do zabiegu. Ponadto absolwenci tych kierunków będą wiedzieli, w jaki sposób asystować dentyście podczas przeprowadzania zabiegów. Nieodłącznym elementem nauki w tym kierunku jest również obsługa sprzętu diagnostycznego wykorzystywanego w gabinetach stomatologicznych.

Technik sterylizacji medycznej – czego nauczymy się na tym kierunku?

Nauka na kierunku technika sterylizacji medycznej trwa 2 semestry. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się wytwarzaniem sterylnych wyrobów medycznych. W związku z tym osoba chcąca zostać technikiem sterylizacji medycznej musi zwracać uwagę na czystość i sterylność. W szkołach medycznych na kierunku technika sterylizacji medycznej możemy nauczyć się, w jaki sposób myć, dezynfekować i sterylizować miejsce prace, urządzenia i narzędzia. To jednak tylko część tego, co czeka nas na tym kierunku. Absolwenci tego kierunku zazwyczaj znajdują zatrudnienie w placówkach takich, jak:

  • centralne sterylizatornie,
  • lokalne sterylizatornie,
  • punkty sterylizacyjne,
  • gabinety stomatologiczne,
  • gabinety kosmetyczne,
  • zakłady opieki zdrowotnej.