Znajomość obowiązujących w Polsce znaków drogowych to podstawa otrzymania prawa jazdy. Podczas kursu nauki jazdy poznasz wszystkie rodzaje, od ostrzegawczych, po nakazu i zakazu aż po uzupełniające. Z naszego przewodnika dowiesz się o przykładowych oznakowaniach oraz ich funkcjach. Bądź odpowiedzialnym kierowcą i zadbaj o swoje oraz pasażerów bezpieczeństwo.

Znaki ostrzegawcze

Aby bezpiecznie i sprawnie poruszać się po jezdni, konieczna jest znajomość wszystkich znaków drogowych. Do podstawowych znaków drogowych do nauki zaliczają się ostrzeżenia w rodzaju oznakowania pionowego. Występują w formie trójkąta (z wierzchołkiem umieszczonym na górze) w kolorze żółtym i cienkiej obwódki w czerwonym kolorze. Na tle znajdują się czarne piktogramy. Wyjątkiem jest znak ostrzegawczy A-7 oznaczający nakaz ustąpienia pierwszeństwa. Montowany jest wierzchołkiem do dołu. Przykłady znaków ostrzegawczych:

  1. A-1 – wskazuje na niebezpieczny zakręt w prawo
  2. A-2 – informuje o groźnym zakręcie w lewo
  3. A-3 – powiadamia o niebezpiecznych zakrętach (i pierwszym w prawo)
  4. A-4 – sygnalizuje o niebezpiecznych zakrętach (i pierwszym w lewo)
  5. A-5 – obwieszcza o skrzyżowaniu

W przypadku oznakowania A-6 dzieli się go na (między innymi):

  • 6a – informujący o występującym skrzyżowaniu z podporządkowaną drogą (na obu stronach)
  • 6b – wskazujący na skrzyżowanie z podporządkowaną drogą (po prawej stronie)
  • 6c – określający skrzyżowanie z podporządkowaną drogą (po lewej stronie)

Zaliczenie testu ze znaków drogowych ułatwi nauka: poprzez wykłady czy podręczniki udostępniane przez ośrodki szkoleniowe czy Internet.

Znaki zakazu

Przed wykonaniem testu ze znaków drogowych należy poznać wszystkie rodzaje oznakowania. Znaki zakazu informują o zabronionej czynności na przykład w formie określonego manewru. Przykładem może być wyprzedzanie czy zorganizowany ruch. Oznakowania zakazujące określonych czynności na jezdni charakteryzują się: kształtem koła, białym tłem oraz czerwonym (lub niebieskim) obramowaniem. Odstępstwem od reguły jest znak „STOP” (B-20), który zakazuje jazdy i zatrzymanie się, aby sprawdzić, czy możliwa jest dalsza podróż. Zdobyta o nich wiedza w trakcie nauki jazdy pozwala zachować bezpieczeństwo na drodze. Przykładowe oznaczenia:

  1. B-1 – białe kółko z czerwonym zakończeniem oznacza zakaz ruchu (w obu kierunkach)
  2. B-2 – czerwone kółko z poziomą kreską pośrodku odpowiada zakazowi wjazdu na drogę bądź jezdnię (od kierunku jego usytuowania). Dołączona do niego tabliczka T-22 wskazuje na to, że nakaz nie obejmuje jednośladowych rowerów, które wjeżdżają na wytyczony pas ruchu (dla rowerów)
  3. B-3 – białe kółko z czerwoną lamówką z czarnym autem wskazuje na zakaz wjeżdżania pojazdów napędzanych przez silnik. Wyjątek stanowią jednośladowe motocykle

Wyróżnia się również znaki zakazu:

  • B-3a - oznaczający zakaz wjazdu autobusów
  • B-4 – dla motocykli
  • B-5 – dla samochodów ciężarowych
  • B-6 – odnoszący się do ciągników rolniczych
  • B-7 – określający zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą wraz z określoną dopuszczalną masą przyczepy

Oznaczenie B-8 oznacza ograniczenie poruszania się pojazdów zaprzęgowych, a B-9 informuje o zabronionym wjeździe rowerów (na jezdni i poboczu). Określenia B-10 skierowane są do motorowerów, B-11 do wózków rowerowych czy wielośladowych rowerów a B-12 do ręcznych wózków. Natomiast B-13 oznacza ograniczenie wjazdu pojazdów-nośników materiałów łatwopalnych czy wybuchowych. Wyróżnia się ilustracją auta i pomarańczowych płomieni.

Pozostałe znaki drogowe – informacje

W trakcie praktycznego kursu na prawo jazdy poznasz poza za tym znaki drogowe:

  • Informacyjne – powiadamiają o zadaniu, jaki powinien spełniać pas ruchu czy kierunek jazdy. Sygnalizują ponadto o pierwszeństwie pojazdu czy przedmiotach zlokalizowanych na drodze. Uwaga: Od kierowców wymaga się bezwzględnego stosowania do znaków informacyjnych.
  • Uzupełniające – wskazują na daną lokalizację, kierunek jazdy, sposób zastosowania pasów ruchu, a także zmiany w jego organizacji. Przykład: znak uzupełniający F-5 czy F-6 informuje o znajdowaniu się poszczególnego znaku ostrzegawczego czy zakazu
  • Kierunku i miejscowości – określają odległość oraz kierunek dojazdu do lokalizacji lub obiektów. Wskazują na numerację dróg

Wiedza na temat znaków drogowych pozwoli na bezpieczne poruszanie się autem. Do wyboru masz zajęcia teoretyczne proponowane przez szkoły nauki jazdy lub kursy online.