Przeprowadzane w laboratoriach procesy technologiczne czy badawcze wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, który umożliwi uzyskanie dokładnych i niczym niezniekształconych wyników. Wśród rozmaitych urządzeń do tych o uniwersalnym zastosowaniu należą komory cieplne oraz sterylizatory. W artykule przybliżamy ich charakterystykę oraz parametry techniczne.

Komory cieplne

Inaczej znane też jako suszarki laboratoryjne, komory cieplne przeznaczone są do obróbki cieplnej. Służą do suszenia lub wygrzewania rozmaitych materiałów, przedmiotów czy urządzeń w podwyższonych temperaturach (od 40 do 250 stopni Celsjusza). Wykorzystywane są w celach technologicznych lub badawczych, gdzie nie jest konieczna regulacja wilgotności. Wyróżnić możemy modele z naturalnym obiegiem powietrza lub wymuszonym – takie mają w swojej ofercie Premed. Zakłady Aparatury Precyzyjno-Medycznej. Inną cechą tych urządzeń jest to, że gazy i pary wypełniające komorę grzejną, a wydzielające się na zewnątrz podczas obróbki nie mogą być łatwopalne.  Na rynku znajdziemy suszarki laboratoryjne w wielu rozmiarach – od suszarki o objętości komory roboczej mierzącej 20 decymetrów sześciennych i ważącej 17 kilogramów do suszarki o objętości 100 decymetrów sześciennych i wadze 65 kilogramów.

Komory cieplne wyposażone w wymuszoną konwekcję powietrza są popularnym rozwiązaniem ze względu jakość pracy tych urządzeń. Pozwalają utrzymywać stabilną temperaturę przy jednoczesnej łatwości w regulacji obrotów wentylatora. Duże znaczenie przy wyborze suszarki laboratoryjnej mają sterowniki o odpowiednio wysokiej klasie bezpieczeństwa, niezawodność oraz prosta obsługa – komora cieplna jest bowiem podstawowym urządzeniem laboratoryjnym zarówno na gruncie medycyny czy chemii, jak i przemysłu. Z tego też względu jest intensywnie eksploatowana.

Sterylizatory

Innym urządzeniem pojawiającym się w wielu laboratoriach jest sterylizator. Jak wskazuje jego nazwa, wykorzystywany jest do sterylizowania różnego rodzaju sprzętu, głównie medycznego, a odpornego na długotrwałe działanie suchego i gorącego powietrza. Podobnie jak w przypadku komory cieplnej tu atmosfera komory roboczej, czy też gazy i pary wydobywające się ze sterylizowanego wsadu nie mogą być wybuchowe. Na sterylizator składa się obudowa, komora robocza, drzwi oraz układ sterowania. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami wypełniona jest wysokiej jakości izolacją cieplną. Standardowo budowane są ze stopu aluminium PA, ale na specjalne zamówienia wykonywane są sterylizatory z komorą roboczą ze stali nierdzewnej.

Ogromną zaletą tych urządzeń jest łatwość obsługi. Po włożeniu wsadu do komory roboczej i włączeniu sterylizatora użytkownik musi jedynie ustawić wybraną temperaturę oraz czas ekspozycji. Sam proces sterylizacji dalej przebiega automatycznie – po nagrzaniu się wsadu uruchamia się zegar odmierzający czas ekspozycji, a po jego upływie zasilanie grzałek wyłącza się samoczynnie. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na to, czy są one energooszczędne, co ma ogromne znaczenie w przypadku często pracujących urządzeń, a do takich sterylizator niewątpliwie się zalicza.