Pewne zawody są szczególnie popularne, a zapotrzebowanie na specjalistów w danej branży nie maleje. Warto wiedzieć, że do zdobycia kompetencji i uprawnień w danym zawodzie potrzebne jest nie tylko wykształcenie. Często wystarczy kurs zawodowy organizowany przez profesjonalne firmy szkoleniowe i grupy konsultingowe. W ten sposób można nauczyć się od podstaw zawodu lub rozwinąć swoje umiejętności.

Jak odbywają się kursy zawodowe?

Oprócz szkoleń biznesowych organizowane są kursy zawodowe. Dzięki nim w ekspresowym tempie można otrzymać potrzebne kwalifikacje w danej dziedzinie. Zwykle trwają od kilku do kilkunastu godzin, a zatem 1-2 dni. Składają się na nie zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Ich ukończenie pozwala na zdobycie upragnionego zawodu. W trakcie trwania szkolenia zawodowego uczestnik zdobywa praktyczną wiedzę. Możliwe są formy zamknięte lub otwarte, stacjonarne lub online. Do tych ostatnich należą z reguły szkolenia BHP, przeciwpożarowe, mobbingowe i RODO w praktyce. Tego rodzaju zajęcia skierowane są w szczególności do pracowników przedsiębiorstw, instytucji oraz prywatnych osób. Niektóre projekty szkoleniowe są przy tym dofinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny. Dzięki zawodowym szkoleniom można zwiększyć szansę na znalezienie nowej pracy, zwiększyć zarobki oraz liczyć na awans.

Zalety i rodzaje szkoleń zawodowych

Kursy doszkalające organizowane przez firmy szkoleniowe wiążą się z wieloma zaletami. Należą do nich:

  • Zdobycie nowych umiejętności. Pozwalają poszerzyć swoje kwalifikacje,

  • Rozwinięcie zawodowych kompetencji. Zwiększenie dzięki temu szans na rynku pracy.

  • Eliminacja ryzyka bezrobocia.
  • Zwiększenie pewności siebie. Kreatywność i elastyczność w działaniu.

Zespół wykładowców i trenerów z firm szkoleniowych udostępnia przy tym szkolenia zawodowe spawalnicze, energetyczne, UDT czy budowlane. Popularnością cieszą się także treningi na magazyniera, operatora widłowego wózka, koparki oraz koparko-ładowarki. Osoby, które ukończyły np. szkolenie z posługiwania się koparko-ładowarką są uprawnieni do budowy obiektów różnego rodzaju, dróg czy wodociągowych sieci. Kończy się certyfikatem, a często także specjalnym zaświadczeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki temu osoba ta jest uprawniona do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Szkolenie kosmetyczne

Ośrodki szkoleniowe i instytuty oferują profesjonalne kursy kosmetyczne. Starannie przygotowywane programy szkoleniowe, potwierdzone referencjami doświadczenie dydaktyczne i zawodowe instruktorów oraz indywidualne podejście to główne kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze treningu tego rodzaju. Najpopularniejsze są lekcje usuwania zbędnego owłosienia np. pastą cukrową czy woskiem z podziałem na depilację męską i damską. Trwają zwykle 8-16 godzin. Oprócz tego warto pomyśleć o zajęciach z eksfoliacji kwasami, henny brwi i rzęs, stosowania w zabiegach ultradźwięków czy peelingu kawitacyjnego. Dodatkowo można pomyśleć o szkoleniu z jonoforezy, laseroterapii, mikrodermabrazji czy mezoterapii bezigłowej.

W trakcie szkolenia poznaje się funkcjonowanie salonu kosmetycznego, wyposażenie oraz specjalistyczny sprzęt. Pozwala także na zdobycie wiedzy z zakresu badania kosmetycznego i diagnostyki kondycji skóry. Zajęcia składają się z elementów fizykoterapii, dermatologii, dietetyki czy chemii kosmetycznej. Połączone są z zajęciami praktycznymi. Podczas ćwiczeń uczestniczki wykonują zabiegi kosmetyczne z użyciem kosmetyków i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Kursy kosmetyczne czy paznokci zakładają przeprowadzenie egzaminu. Szkolenie zawodowe kończy się uzyskaniem potrzebnych dokumentów np. certyfikatem czy specjalnym zaświadczeniem.

Kursy budowlane

Zajęcia obejmują także kursy budowlane. Podczas nauki wiedza teoretyczna jest łączona z praktyką na placu budowy. Zwykle składa się z ok. 110-230 godzin. W obrębie zajęć odbywają się szkolenia na malarza lub tapeciarza, glazurnika, posadzkarza czy technologa robót wykończeniowych. Oprócz tego składają się z modułów przygotowujących do zawodu hydraulika, murarza, tynkarza, dekarza, brukarza czy zbrojarza. Do obowiązkowych zajęć należą z reguły rysunki zawodowe czy kosztorysowanie. Całość wieńczy egzamin, składający się z części praktycznej i teoretycznej. Oprócz wyżej wspomnianych warto pomyśleć o kursie kucharskim, podologicznym czy florystycznym. Szkolenia fotograficzne, z księgowości lub obsługi komputera są równie praktyczne.