Od dłuższego czasu zaobserwować można wzrost osób amatorsko uprawiających różne sporty, od biegania, poprzez pływanie czy jazdę rowerem, po gry zespołowe na lokalnych boiskach, takie jak siatkówka czy piłka nożna. Wszystko za sprawą większej świadomości społeczeństwa w kontekście wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i kondycję organizmu, a także sukcesów polskich sportowców na arenach międzynarodowych. Zawodowo uprawiany sport jest jednak kontuzjogenny. Dlatego tak istotną rolę odgrywa wspieranie rozwoju medycyny sportowej, dzięki której zawodowcy wracają do trenowania.

Sport to zdrowie

To stwierdzenie przyświeca wszystkim tym, który na co dzień są aktywni fizycznie, a dzięki temu zdrowi i pełni energii, a dobra kondycja pozwala im na normalne funkcjonowanie i stawianie czoła wyzwaniom, z którymi regularnie trzeba się zmagać. To również główna idea zajęć wychowania fizycznego w szkołach, gdzie w wielu przypadkach rodzą się talenty sportowe odnoszące w późniejszym czasie sukcesy w zawodach rangi ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Obie grupy, czyli zarówno amatorsko uprawiający sport, jak i zawodowcy, dla których jest to główne źródło dochodu, korzystają z wiedzy medycyny sportowej zajmującej się profilaktyką zdrowotną oraz leczeniem urazów i kontuzji. To lekarz będący przedstawicielem tej specjalizacji poprzez przeprowadzane badania wydaje decyzje o możliwości uprawiania sportu lub powrotu do treningów. Aktywność ruchowa bowiem, tylko wtedy przynosi oczekiwane efekty, jeśli prawidłowe funkcjonowanie organizmu potwierdzone jest przez fachowca. Jak mówią przedstawiciele Fundacji Rozwoju Medycyny Sportowej, dziedzina ta nieodłącznie powiązana jest z innymi specjalizacjami, np. chirurgią, fizjoterapią, ortopedią czy psychologią, a także dietetykami, fizjologami żywienia i trenerami. To ich wspólne, profesjonalne działania są jedną z podstawowych składowych sukcesu sportowca.

Opieka nad sportowcami

O niezwykle istotnym znaczeniu aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka, na wszystkich jego etapach chyba już nikomu nie trzeba mówić.

Zapobieganie rozwojowi współczesnej choroby cywilizacyjnej, czyli otyłości, eliminowanie jej skutków, poprawa samopoczucia, kondycji, wydolności organizmu, a w konsekwencji większa pewność siebie i silny charakter to tylko nieliczne z pozytywnych aspektów uprawiania sportu.

- wynika z opinii przedstawicieli Fundacji Rozwoju Medycyny Sportowej.

Do głównych zadań lekarzy zajmujących się medycyną sportową należy wykluczanie wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu, przygotowywanie sportowców, m. in. ustalanie diet, planów treningowych, ocena wydolności i motoryki, monitorowanie ich postępów, efektów stosowanych metod treningowych, zmian zachodzących w organizmie pod wpływem uprawiania danej dyscypliny. Oprócz tego zobligowani są do wykrywania i zwalczania dopingu w sporcie. Regularne okresowe badania zapobiegać mają powstawaniu kontuzji i urazów, jednakże zarówno w zawodowym jak i amatorskim sporcie są one nieuniknione. Wówczas zajmują się ich leczeniem oraz późniejszą rehabilitacją, a także odnową biologiczną. O wizytę u lekarza medycyny sportowej powinni zabiegać rodzice dziecka, które rozpoczyna przygodę z wybraną dyscypliną, bierze udział w zawodach sportowych lub uczęszcza na zajęcia w klubie. To samo tyczy się osób dorosłych, którzy nie wiedzą jak dostosować ćwiczenia do możliwości swojego organizmu. Chęć powrotu do aktywności fizycznej po przebytej kontuzji np. kolana czy łokcia również wymaga konsultacji lekarza medycyny sportowej. Przedstawione sytuacje oraz zadania wskazują na konieczność wspierania rozwoju tej dziedziny. W innym przypadku najprawdopodobniej spadnie liczba osób zawodowo uprawiających sport, ze względu na brak profesjonalnej opieki zdrowotnej.