Oddział intensywnej terapii to bezsprzecznie jeden z najważniejszych w całej strukturze szpitala. To tam ratuje się zdrowie, a przede wszystkim życie osób znajdujących się w krytycznym stanie, po przebytych urazach czaszkowo-mózgowych lub wielonarządowych, wypadkach, przebywających w śpiączce. Opieka nad nimi wymaga wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz sprzętu ratującego życie. Oprócz maszyn podtrzymujących funkcje życiowe potrzebne są medyczne jednostki zasilające, stosowane również na blokach operacyjnych czy salach wybudzeniowych. Do czego są potrzebne? Kiedy się je wykorzystuje?

Co zasilają?

Podstawowe wyposażenie oddziału intensywnej opieki medycznej stanowią urządzenia pozwalające na monitorowanie czynności życiowych przebywających tam pacjentów, m. in. krzywa EKG czy pomiar ciśnienia tętniczego.

Medyczne jednostki zasilające to wielofunkcyjny sprzęt, którego zadaniem jest doprowadzenie jak najbliżej miejsca przeprowadzania zabiegu, np. na sali operacyjnej czy terapii zasilania w postaci gazów medycznych lub energii elektrycznej, zapewnienie przesyłu danych i komunikacji oraz stworzenie systemu nośnego umożliwiającego montaż niezbędnych półek, wieszaków, szyn czy drążków. -mówią specjaliści z Inmedu.

Takie rozwiązanie poprawia higienę i bezpieczeństwo pracy personelu medycznego, dostęp do pacjenta, jak również wzrasta łatwość obsługi otaczającego do osprzętu. Odpowiednio dobrane jednostki zasilające, głównie mosty i kolumny, pozwalają na stworzenie w pełni praktycznego stanowiska pracy poprzez optymalne wykorzystanie obszaru roboczego dzięki dogodnemu umiejscowieniu sprzętu, który z łatwością można przemieszczać i dowolnie pozycjonować. Mobilność ruchomych elementów nośnych zapewniają belki i szyny, co w konsekwencji prowadzi do funkcjonalnego rozmieszczenia przyłączy poboru gazów medycznych, źródeł elektrycznych i teleinformatycznych oraz oświetlenia. Systemy można modyfikować w zależności od potrzeb użytkownika.

Mosty i kolumny

Wśród specjalistycznych urządzeń medycznych, jakimi są jednostki zasilające można wyróżnić systemy ścienne i sufitowe. Do sufitowych zalicza się mosty i kolumny. Wykorzystywane są przede wszystkim na blokach operacyjnych oraz oddziałach intensywnego nadzoru, gdzie niezbędny jest swobodny dostęp do mediów i sprzętu. W przypadku kolumn, zwraca się uwagę na zasięg, swobodę manewrowania i modyfikowania pozycji urządzenia, w przypadku mostów – istotne jest rozmieszczenie wszystkich mediów oraz sprzętu na jednostce tak aby zapewnić personelowi medycznemu swobodny do nich dostęp. Zarówno kolumny, jak i mosty mogą być wyposażone w półki, szuflady, drążki i wieszaki przeznaczone do pomp i butli infuzyjnych. Jak mówią specjaliści z INMEDUu, dodatkowe szyny boczne czy frontowe umożliwiają montaż ssaków lub dozowników. Łatwy dostęp do aparatury sufitowej umożliwia szybką naprawę w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii. O ergonomiczności takiej aparatury  świadczy również fakt, że ogranicza ona obecność kabli na podłodze.