Płyny i substancje w dużych objętościach lub o wysokiej gęstości poddawane różnorodnym działaniom w laboratoriach powinny być dokładnie wymieszane. Do tego celu najlepiej użyć specjalistycznych mieszadeł mechanicznych. Są to urządzenia wytrzymałe, wyposażone w wydajny silnik, o wielu przydatnych cechach i funkcjach, z wymiennymi mieszadłami. Jakie są ich zastosowanie, cechy i rodzaje?

Czym są mieszadła mechaniczne?

Mieszadła mechaniczne to urządzenia laboratoryjne skonstruowane z silnika elektrycznego, który napędza szklany lub metalowy pręt z łopatkami służący do mieszania płynów. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego i specjalnie przystosowanemu mieszadłu umożliwiają dokładne wymieszanie substancji. W zależności od modelu urządzenia i jego jakości można z jego pomocą pracować z płynami nawet do 200 litrów. Do urządzeń tego typu używanych w laboratoriach istnieje także możliwość dokupienia i wymiany w razie awarii lub uszkodzenia mieszadeł śrubowych, śmigłowych, odśrodkowych, turbinowych, łopatkowych i wielu innych.

Mieszadła mechaniczne – charakterystyka

Mechaniczne mieszadła, które wykorzystuje się podczas pracy w laboratoriach, posiadają wiele przydatnych funkcji i cech przypisanych konkretnemu rodzajowi. Należą do nich między innymi:
  • kompaktowa konstrukcja,
  • wysoka wydajność,
  • stały moment obrotowy,
  • bardzo łatwa obsługa,
  • stałe aktualizacje w oprogramowaniu,
  • cyfrowy wyświetlacz prędkości,
  • ochrona przed przeciążeniem,
  • bardzo cicha praca,
  • dwa zakresy prędkości.
Należy zaznaczyć, że nie wszystkie modele mieszadeł mechanicznych stosowanych w laboratoriach posiadają cały zestaw wymienionych cech. Funkcje poszczególnych urządzeń są uzależnione od przeznaczenia urządzenia i jego rodzaju.

Rodzaje mieszadeł mechanicznych

W laboratoriach stosuje się kilka rodzajów mieszadeł mechanicznych. Różnorodne modele sprzedaje firma Ika Pol z Warszawy Wojciecha Byrskiego. W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdują się urządzenia od niskiej do wysokiej jakości z niezbędnymi opcjami ułatwiającymi stosowanie. Najważniejszymi z nich są funkcjonalność, bezpieczeństwo i długa żywotność. Mieszadła mechaniczne w zależności od przeznaczenia mogą być kompaktowe i przeznaczone do pracy z niewielką ilością płynów lub większe i przystosowane do mieszania gęstych substancji w większej ilości. Bardziej zaawansowane urządzenia wymagają od laborantów poświęcenia więcej czasu na naukę sprawnej obsługi. Do każdego z tych urządzeń dokupić można niezbędne akcesoria i części, które można wymienić podczas serwisu.