Nie zawsze odgórnie narzucony system zajęć, przedmioty czy rozszerzenia odpowiadają wymaganiom uczniów. Co więcej, przepełnione klasy, uśredniony poziom nauczania i bardzo ograniczony wybór przedmiotów potrafią skutecznie zniechęcić nawet najlepszego ucznia. Można temu zaradzić, wybierając szkołę niepubliczną, w której uczeń realizować będzie swoje pasje. Sprawdź, czym jest szkoła społeczna i jakie są jej zalety.

Szkoła prywatna a szkoła społeczna – czym się różnią?

Zarówno szkoły prywatne, jak i szkoły społeczne to forma niepublicznych placówek oświatowych, których charakterystyczną cechą jest konieczność opłacania czesnego. Szkoły prywatne zakładane są zazwyczaj przez osoby fizyczne lub spółki i działają podobnie jak firma – to właściciel decyduje, w jaki sposób rozporządzać będzie pieniędzmi i na jaki cel zostaną one przeznaczone.

W przypadku szkół społecznych organem, który decyduje na co wydawane będą pieniądze, są rodzice. Szkoły takie zakładane są zazwyczaj przez stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje działające non profit, co oznacza, że nie zarabiają na prowadzeniu placówki, a jedynie umożliwiają uczniom naukę w jak najlepszych i dostosowanych do ich potrzeb warunkach.

Realizuj swoje pasje

Nie każdy idąc do szkoły średniej wie dokładnie, czym zajmować się będzie w przyszłości, jednak większość uczniów ma już swoje ulubione przedmioty, z których chciałoby poszerzać wiedzę. Wybierając szkołę społeczną, uczeń ma możliwość indywidualnego wyboru rozszerzeń – bez ograniczania się do jedynie dwóch przedmiotów. Co więcej, realizacja tych przedmiotów w trybie rozszerzonym rozpoczyna się już w pierwszym semestrze, dając uczniowi więcej czasu na przyswajanie nowej wiedzy.

Również w przypadku języków obcych uczniowie mają dużo większy wybór. W szkołach publicznych zazwyczaj uczeń musi wybrać między dwoma językami obcymi, których lekcje prowadzone są w placówce. Szkoły niepubliczne dają możliwość nauki języków takich jak:

  • niemiecki,
  • włoski,
  • francuski,
  • rosyjski,
  • hiszpański.

W niektórych liceach prywatnych, takich jak 25 Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie uczeń może także uczestniczyć w prowadzonych w języku angielskim lekcjach fizyki, chemii oraz biologii, realizując w ten sposób wybrane zagadnienia nauk przyrodniczych.

Małe klasy, większe możliwości

Indywidualny dobór przedmiotów i zajęć dodatkowych to nie jedyne plusy uczęszczania do szkoły niepublicznej. Klasy w takich placówkach liczą niewiele osób – często uczniów jest nie więcej niż 10, co pozwala nauczycielowi dostrzec każdego ucznia, pomóc zrozumieć materiał i znaleźć metody nauczania odpowiednie dla każdej z osób.

Dzięki tak dobremu porozumieniu z nauczycielem uczniowie dużo szybciej przyswajają materiał, co przekłada się bezpośrednio na dobre wyniki na egzaminach i kolejnych etapach edukacji.