Bezpieczeństwo w firmie to nie tylko zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy, ale również nauczenie ich właściwych zachowań na wypadek zaistnienia niebezpiecznej sytuacji, czy też pożaru. Ochrona przeciwpożarowa w firmie przyjmuje różne formy jak systemy przeciwpożarowe oraz szkolenia przeciwpożarowe dla pracowników. Wspólnych ich celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i samemu budynkowi.

System przeciwpożarowy a szkolenie ppoż

Systemy przeciwpożarowe tworzą zespół urządzeń, które chronią budynek przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku wystąpienia pożaru. Dobrze zaprojektowany system przeciwpożarowy będzie również zapobiegać wystąpieniu pożaru, gasząc go w zarodku. Systemy te będą zatem tworzyć różnego rodzaju systemy sygnalizacji pożaru, systemy oddymiania, czy też dźwiękowe systemy ostrzegawcze. Biorąc pod uwagę działanie systemów przeciwpożarowych i pełnione przez nie funkcje: wykrywczą, informacyjną i alarmową w systemy przeciwpożarowe powinien być wyposażony każdy obiekt użyteczności publicznej, budynek firmy, magazynu. Elementy składowe systemu przeciwpożarowego powinny być dobrane do charakteru obiektu i stopnia zagrożenia pożarem, a pracownicy tychże obiektów powinni być poddawani regularnym szkoleniom przeciwpożarowym.

Szkolenia ppoż – czym są i na czym polegają?

Szkolenia ppoż, czyli szkolenia przeciwpożarowe są prowadzone przez konkretne firmy z branży BHP, które dbają o przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach, zależnie od profilu ich działalności. Przykładem firmy, która zajmuje się organizacją szkoleń przeciwpożarowych, jest firma EXPERT BHP, która przeprowadza szkolenia bhp ppoż dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych, jak również na stanowiskach robotniczych.

O konieczności prowadzenia szkoleń ppoż stanowi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Specjalnej, według którego postanowień każdy pracownik musi mieć wiedzę z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej, która pozwoli mu na ochronę swojego życia i zdrowia. Im większy ma pracownik kontakt z materiałami łatwopalnymi, tym poziom wiedzy i tym samym istota prowadzenia cyklicznych szkoleń ppoż wzrasta. Ogień to żywioł, w którego obliczu człowiek często nieruchomieje, paraliżuje go strach. Szkolenia przeciwpożarowe mają przede wszystkim na celu „oswojenie się” z istniejącym zagrożeniem i wyuczenie umiejętnych zachowań pracownika w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia.

Które branże są szczególnie narażone na zagrożenia pożarem?

Istnieją branże mniej i bardziej narażone na wystąpienie ryzyka pożaru. Do szczególnie niebezpiecznych pod względem występowania zagrożenia wystąpienia pożaru zalicza się tzw. branże inżynieryjno-techniczne. Do branż inżynieryjno-technicznych zalicza się rolnictwo (w przypadku prac związanych z obróbka zboża), miejsca obróbki odpadów, hale produkcyjne (w związku z intensywną eksploatacją maszyn), jak również nadleśnictwo.

Poza szkoleniami ppoż stworzeniem sprawnego systemu przeciwpożarowego w każdej z firm powinna być wyznaczona osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo przeciwpożarowe w firmie. Szkolenia ppoż nie są szkoleniami bezterminowymi, ich ważność jest różna w zależności od specyfiki branży lub zajmowanego przez pracownika stanowiska w firmie.