Jąkanie to zaburzenie mowy, które znacznie wpływa na komfort życiowy dziecka. Wielokrotnie powoduje poczucie niższości względem rówieśników, a także może przyczynić się do pogorszonych wyników w nauce. Aby jednak temu zaradzić opracowano wiele metod pracy z dziećmi jąkającymi się, które powinny uczęszczać na zajęcia u logopedów, takich jak Katarzyna Turnau z firmy Wolne Słowa.

Terapia jąkania uwarunkowanego jego typem

Tylko doświadczony logopeda może określić, jaki typ leczenia należy wdrożyć u danego dziecka. Typów zaburzeń mowy określonych jąkaniem się jest wiele. Mogą one mieć podłoże behawioralne, lingwistyczne, czy też psychologiczne. Problem może dotyczyć także głównie aparatu mowy, lub może być związany także z aparatem oddychania i z aparatem fonacyjnym. Dla przykładu zakłócenia funkcji aparatu oddechowego objawiają się płytkim wdechem i częstym mówieniem na wydechu, czyli resztkami powietrza; a zakłócenia funkcji mięśni fonacyjnych prowadzi do utrudnionego wydobycie głosu, co powoduje przerwy w mówieniu. Dokładne rozpoznanie przypadku jest zatem najważniejsze, ponieważ pozwala ograniczyć rozwój jąkania się oraz zminimalizować jego skutki.

Warto jednak wiedzieć, że jest to terapia długotrwała, bardzo różnorodna i powinna być wdrożona, jak najszybciej. Pomoc złożoną z właśnie terapii zaburzeń mowy niesie m.in. firma Wolne Słowa Katarzyny Turnau, gdzie udzielane są również ważne instrukcje dla rodziców dzieci jąkających się. Podkreślić należy bowiem to, że ich postawa jest bardzo ważna. Powinni oni stwarzać swojemu dziecku takie sytuacje, aby mogło ono mówić gładko, swobodnie oraz bez ciągłej obserwacji i lęku. Skuteczność leczenia zależy zatem również od otoczenia codziennego małego pacjenta.

Metody pracy z dzieckiem jąkającym się

Metody pracy z dzieckiem jąkającym się odnoszą się nie tylko do leczenia gabinetowego, ale także do odrabianych zadań domowych oraz codziennej praktyki wraz z rodzicami, czy rodzeństwem. Technik jest zatem wiele, a mogą one opierać się o relaksację, terapię ruchową, terapię zabawą, o logorytmikę, czy o stosowanie metod mówienia przedłużonego, frazowania i uwarunkowania instrumentalnego itp. Popularne są zatem programy przeznaczone do pracy z dziećmi jąkającymi się. Aby zrozumieć, na czym one polegają, warto dowiedzieć się więcej chociażby o jednej z nich. Dla przykładu terapia zwana metodą „echo” Adamczyka, polega na mówieniu zsynchronizowanym z własnym, opóźnionym echem przez około 20 minut. Wykorzystywany jest do tego specjalny echo-korektor, który pomaga także mówić z zapamiętanym echem w domu, czy w rozmowie z różnymi osobami! 

Oferta firmy Wolne Słowa Katarzyny Turnau

Firma Wolne Słowa oferuje szeroką gamę usług, takich jak zajęcia językowe, terapia mowy, terapia ręki czy korekta tekstów. Zajęcia są dostosowane do potrzeb uczniów w różnym wieku, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W ofercie znajdują się kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty, prowadzone stacjonarnie oraz online. Terapia logopedyczna obejmuje różnorodne zagadnienia, takie jak terapia jąkania, emisja głosu, ćwiczenia dykcji czy terapia ręki. Dodatkowo firma świadczy usługi językowej korekty prac uniwersyteckich.