Choć zawód ratownika medycznego nie jest na ogół docenianą profesją, tak naprawdę ma on ogromne znaczenie. To właśnie ratownicy medyczny, jako pierwsi udzielają pomocy poszkodowanym wzywającym pomoc medyczną. Jakie obowiązują wobec tego standardy w przypadku tego zawodu oraz kto i na jakiej podstawie może go wykonywać?

Podstawa prawna określająca standardy wykonywania zawodu, jakim jest ratownik medyczny

W przypadku ratowników medycznych podstawą prawną określającą standardy związane z wykonywaniem tego zawodu jest drugi rozdział ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dodatkowym aktem prawnym jest również rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń innych niż medyczne, które mogą być udzielane przez nich. To właśnie w tych dwóch dokumentach zawarte jest więc, kto może zostać ratownikiem medycznym oraz jakie uprawnienia mają osoby wykonujące ten zawód.

Kto może zostać ratownikiem medycznym?

Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami ratownikiem medycznym może zostać osoba, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jednoznaczną z ukończeniem 18 rokiem życia oraz odpowiedni stan zdrowia i umiejąca posługiwać się językiem polskim w zakresie umożliwiającym na kontakt z pacjentami. Dodatkowo musi mieć ona również ukończone studia wyższe na kierunku ratownictwo medyczne lub mieć inne kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu ratownika medycznego. 

Zakres czynności, które musi wykonywać ratownik medyczny

Osoby spełniające powyższe warunki zarówno pod względem ukończonych studiów na odpowiednim kierunku, które oferuje między innymi Akademia Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie, jak i kwalifikacji językowych, podejmując pracę w tym zawodzie, musi się liczyć z tym, że jej zakres obowiązków będzie szeroki. Do najważniejszych zadań zalicza się natomiast:

  • udzielanie pomocy medycznej oraz świadczeń medycznych, również ratunkowych samodzielnie lub zgodnie z poleceniem lekarza, 

  • zabezpieczenie osób znajdujących się na miejscu zdarzenia, w którym udzielana jest pomoc medyczna oraz zapobieganie zwiększeniu zagrożenia ich zdrowia,

  • transportowanie osób w będących w stanie nagłego zagrożenia życia, 

  • edukowanie prozdrowotne oraz promowanie postaw prozdrowotnych, 

  • udzielanie wsparcie psychicznego osobom będącym w stanie nagłego stanu zagrożenia ich zdrowia lub życia. 

Dodatkowo każdy ratownik medyczny musi stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez aktualizowanie wiedzy medycznej, która pozwala mu wykonywać swój zawód zgodnie z aktualnymi wskazaniami.