Dzisiejszy świat dynamicznie się zmienia, a szkoły wraz z nim. Niestety, nie wszyscy nauczyciele idą z duchem czasu, co wcale nie pomaga w kształceniu się uczniów. Dlatego każdy nauczyciel powinien stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, aby coraz lepiej przygotowywać uczniów, chociażby do matury. Co więcej, wraz z rozwijającą się technologią, idą również zagrożenia - takie jak wyciek danych – podczas nieumiejętnego korzystania z zasobów Internetu. Na szczęście istnieją odpowiednie szkolenia, dzięki którym można nie tylko rozwijać się zawodowo, ale również zyskać cenną wiedzę o ochronie przed wszelkimi niebezpieczeństwami związanymi z technologią.

Cyberbezpieczeństwo w placówkach oświatowych

Wraz z pojawieniem się dzienników elektronicznych oraz innych elementów ułatwiających naukę i ocenianie, powstało także wiele zagrożeń - wycieki danych, włamania hackerskie i wiele innych. Tacy przestępcy, mimo że działają jedynie w świecie wirtualnym, mają ogromny wpływ na realne życie - od kradzieży tożsamości, przez nękanie, aż po faktyczną kradzież pieniędzy z kont bankowych. Większość ludzi nie za bardzo wie jak się przed nimi chronić. Jak informują specjaliści z ośrodka szkoleniowego Nowator, większość ataków odbywa się za pomocą sztuczek socjotechnicznych, które polegają na próbie szantażu lub podszycia się pod inną osobę. Możemy temu przeciwdziałać poprzez skuteczne i uświadamiające szkolenia na temat kierunków i sposobów ataków na szkolny system obiegu informacji.

Faktycznie, głównym sposobem obrony jest wiedza. Nieświadomą osobę łatwiej podejść czy oszukać, a może skończyć się to dla nas tragicznie. Szkolenia, które podnoszą nasze kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa, na pewno nam pomogą.

Bezpieczeństwo związane z RODO

Po 2018 roku warto też wiedzieć, co można, a czego nie można robić w związku z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych, wydanym przez Unię Europejską. Wielu z nas RODO kojarzy się jedynie z niepotrzebnymi przepisami utrudniającymi życie, jednak nic bardziej mylnego. To bardzo ważna ustawa, która chroni podstawowe prawa i wolności osób fizycznych, a w szczególności ich prawo do ochrony danych osobowych. W rzeczywistości, w której każdy bardziej zaawansowany użytkownik Internetu, posiadający złe intencje, jest w stanie ukraść naszą tożsamość i doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji (gdzie oczernienie nas jest najmniej dotkliwą), ochrona danych osobowych to jedno z najpotężniejszych narzędzi do obrony. Aby jednak móc zapewnić sobie i naszym uczniom bezpieczeństwo, trzeba wiedzieć “z czym to się je” - i właśnie od tego są odpowiednie szkolenia.