Uzyskaniem kwalifikacji SEP interesuje się coraz większa liczba osób. Jakie uprawnienia gwarantuje odbycie kursu i czym można się zajmować po uzyskaniu certyfikatu? Termin SEP oznacza skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich - organizacji oferujących kursy elektryczne i nie tylko. Sprawdź jakie uprawnienia wchodzą w skład SEP i w jaki sposób można je zdobyć.

Uprawnienia SEP - czym są i dlaczego są istotne?

Osoby pracujące w branży elektrycznej z pewnością usłyszały kiedyś o uprawnieniach SEP. Kwalifikacje tego typu są często niezbędne celem pracy na określonym stanowisku. Przedsiębiorstwa poszukujące pracowników na stanowisko elektryka lub związanych z tą dziedziną z reguły wymaga posiadania tych konkretnych uprawnień. Odbycie kursu SEP i pozyskane na nim umiejętności przydają się jednak również w codziennym życiu. W trakcie kursu można dowiedzieć się jak poradzić sobie zarówno z drobnymi usterkami elektrycznymi jak i skomplikowanymi awariami układów elektrycznych. Posiadając uprawnienia SEP można pracować w firmach zajmujących się produkcją elementów elektrycznych, jak i w firmach motoryzacyjnych.

Rodzaje szkoleń SEP

Uprawnienia SEP dzielą się na kilka grup. W zależności od wybranego typu szkolenia SEP można uzyskać bardziej szczegółową wiedzę na temat konkretnej gałęzi dziedziny elektrycznej. Przejście dowolnego rodzaju kursu uprawnia jednak do wykonywania zawodu elektryka. Kategorie prezentują się następująco:

  • G1, czyli kursy elektryczne, skierowane do osób zajmujących się nadzorem lub użytkowaniem urządzeń i instalacji elektroelektrycznych,
  • G2, czyli kursy energetyczne - dla pracowników mających styczność z instalacjami i sieciami elektrocieplnymi,
  • G3, czyli kursy gazowe - dla tych, którzy doglądają i eksploatują instalacje i urządzenia gazowe.

Dodatkowo, uprawnienia SEP są nadawane w kontekście rodzaju wykonywanej pracy. Po ukończeniu szkolenia można więc uzyskać oznaczenie:

  • E - dla eksploatacji,
  • D - dla dozoru.

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Uzyskanie kwalifikacji SEP wiąże się z koniecznością odbycia krótkiego kursu, celem przyswojenia niezbędnej wiedzy. Dzięki temu można łatwiej zdać egzamin końcowy. Należy zaznaczyć, iż wiedza i umiejętności pozyskiwane podczas kursu są stale aktualizowane w przypadku wystąpienia zmian w dziedzinie elektryki. Odbycie szkolenia SEP jest możliwe na terenie całego kraju. Obecnie dostęp do kursów tego typu jest zdecydowanie łatwiejszy, zarówno dla mieszkańców miast jak i niewielkich miejscowości. Ponadto, pojawia się coraz więcej szkoleń SEP w formie online. To doskonały sposób, aby uzyskać kwalifikacje i potrzebną wiedzę bez wychodzenia z domu. Warunkiem koniecznym jest jednak zdanie egzaminu państwowego w wyznaczonej placówce.

Szkolenia SEP stanowią dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na poszerzeniu kompetencji. Odbycie kursu i zdanie egzaminu wiąże się z możliwością rozszerzenia perspektywy zawodowej. Pozyskując stosowny certyfikat można wykonywać konkretne prace związane z branżą elektryczną.

Kto może rozpocząć szkolenie SEP?

Wymagania do odbycia kursu SEP są naprawdę niewielkie. Najważniejszymi jest pełnoletność i posiadanie wykształcenia co najmniej na poziomie podstawowym. W związku z niskimi wymaganiami, praktycznie każda osoba może je spełnić. Szkolenie SEP może trwać od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od jego wariantu, jak również liczby uczestników kursu. Uprawnienia SEP chcą pozyskać najczęściej młodzi ludzie, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje. Nie oznacza to jednak, iż na kurs SEP nie mogą zapisać się osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Kursy tego typu są skierowane dla osób interesujących się elektryką i chcących uzyskać kompetencje zawodowe w tym zakresie.