Moher wraca do łask, choć jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z beretami noszonymi dumnie przez polskie seniorki. Jest to przędza pochodzenia zwierzęcego, lekka, włochata i niezwykle ciepła a wyroby z niej są naprawdę zjawiskowe.

Od jakich zwierząt pozyskuje się moher?

To ciepłe włókno o wyrazistym, jedwabistym połysku pozyskuje się z kóz angorskich (nie mylić z angorą która jest wełną z sierści królików), które niegdyś hodowano tylko w Tybecie. Wysokie koszty eksportu moheru do krajów europejskich sprawiły, że hodowlę tych zwierząt zapoczątkowano również w Turcji, RPA, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Moher jest jednym z gatunków wełny. Charakteryzują go doskonałe właściwości termoizolacyjne, trwałość oraz łatwość farbowania. Włóczki z dodatkiem moheru idealnie nadają się do tworzenia wyjątkowych robótek ręcznych. Ich nietuzinkowy wygląd wynika z tego, że włókna moheru są długie i delikatnie połyskują.

Robótki ręczne z wykorzystaniem włóczki z dodatkiem moheru

W zależności od grubości włókna z moheru można wyczarować ciepły zimowy sweter, czapkę, szal, a nawet biżuterię. Przędza ta służy także do wyrobu odzieży wierzchniej, garniturów, dywanów oraz dodatków wnętrzarskich – poszewek na poduszki, koców, narzut.

Oczywiście w ofercie sklepu animotki.pl również znajdziecie włóczki z dodatkiem moheru. Szczególną uwagę warto zwrócić na motki marki Lana Grossa, które wyróżniają się niepowtarzalną jakością i modnymi połączeniami kolorystycznymi. Wśród nich najbardziej popularna o nazwie Silkhair, która składa się w 70% z moheru i w 30% z jedwabiu i występuje w motkach jednobarwnych, jak i przypominających kolorowe papugi ;)

Sklep animotki.pl oferuje pomoc w wyborze motka odpowiedniego do konkretnego projektu, konkurencyjne ceny włóczek oraz błyskawiczną wysyłkę zamówienia. Co ważne, placówka działa również stacjonarnie w Chorzowie, gdzie często spotykają się pasjonaci robótek ręcznych.

Wskazówki dla osób, które po raz pierwszy będą dziergać moherowe cuda

Dzierganie przy pomocy moherowej włóczki jest niezwykle przyjemne, o ile zastosujemy się do poniższych wskazówek. Warto sięgnąć po większe druty lub szydełko niż te, których używamy do dziergania włóczek o grubości podobnej do grubości włóczki moherowej. Oczka powinny być na tyle duże, aby bez problemu zsuwały się z drutów. Włóczkę moherową trudno się spruwa, dlatego polecamy pracować w skupieniu i powoli. Efekt na pewno wynagrodzi nasze starania.