Rajstopy lub ich odpowiednik pończochy, są uznawane za oznakę szyku i elegancji. W Marconi-Pol Centrum pończoszniczo-bieliźniarskim Marek Kukliński można kupić rajstopy i pończochy o przeróżnych wzorach, kolorach i grubościach. Według zasad savoir vivre każda okazja wymaga doboru rajstop pasujących do całości ubioru. Nie wypada, aby kobieta wybrała się do teatru lub opery bez rajstop. Również inne formalne okazje wymagają noszenia przez kobiety rajstop. Zobacz, kiedy rajstopy są wręcz nieodzownym elementem kobiecego ubioru.

Rajstopowy Savoir Vivre

Chociaż wiele kobiet nie lubi nosić rajstop i unika ich jak ognia, to w wielu sytuacjach konieczne jest ich założenie. Oficjalne wyjścia takie jak koncert w filharmonii, przedstawienie w oprze, bal charytatywny, bal sylwestrowy,  wyjście do restauracji to wydarzenia, które według etykiety wymagają, aby kobieta miała na sobie rajstopy. Również na bardziej uroczyste spotkania towarzyskie czy w miejscach kultu religijnego kobiety są zobowiązane do założenia pończoch lub rajstop. Na ślub czy wesele według zasad etykiety kobiety powinny zakładać rajstopy. Jednak tego typu uroczystości rządzą się swoimi prawami i panna młoda może, ale nie musi zakładać  rajstop czy pończoch. Najważniejsza jest jej wygoda. Na tego typu uroczystości polecane są rajstopy cienkie, elastyczne najlepiej w kolorze cielistym lub czarnym. Jeśli czarne to również taki kolor powinna mieć kreacja. W centrum pończoszniczo-bieliźniarskim Marconi-Pol można kupić różnego rodzaju rajstopy, pończochy i inne wyroby pończosznicze. Rajstopy wzorzyste i bardzo błyszczące są zarezerwowane na imprezy mniej oficjalne i nieoficjalne spotkania towarzyskie.

Z jakich materiałów produkuje się rajstopy?

Materiały, z których wytwarza się rajstopy i pończochy, można podzielić ze względu na sposób pozyskiwania na sztuczne i naturalne. Łączenie przędzy naturalnej i sztucznej daje niezwykle trwałe połączenia oraz zapewnia miękkość i komfort. Naturalne włókna to głównie wełna i bawełna.  Sztuczne włókna otrzymuje się w wyniku różnego rodzaju reakcji chemicznych. Pierwszym rodzajem sztucznych włókien, który spowodował rozpowszechnienie produkcji rajstop, był nylon. Jednak jego wadą była rozciągliwość, co powodowało odkształcenia i w rezultacie rajstopy nie nadawały się do noszenia. Dlatego też rozpoczęto poszukiwania innych włókien, które byłyby tańsze, łatwiejsze w produkcji i były bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rajstopy wzorzyste oraz błyszczące z brokatową nicią są produkowane z włókien sztucznych, bo tylko one pozwalają im utrzymać odpowiednią formę. Obecnie poliamid jest jednym z najpopularniejszych włókien, które są wykorzystywane do produkcji rajstop. Jego właściwości sprawiają, że włókna dopasowują się do kształtu ciała i wracają do swojego pierwotnego kształtu po zdjęciu. Elastan i poliester zapewniają wysoki stopień rozciągliwości oraz wytrzymałość. Elastan jest również wykorzystywany do produkcji rajstop zimowych oraz odzieży termoaktywnej. W hurtowni pończoch i rajstop Marconi-Pol można kupić wszystkie rodzaje rajstop, zarówno te wyprodukowane ze sztucznych włókien, jaki i te z naturalnych.