Poszczególne maszyny wykorzystywane przy krawiectwie ciężkim oraz lekkim różnią się w niektórych przypadkach w znacznym stopniu, a w innych w nieco mniejszym. Warto dowiedzieć się, jakie maszyny wykorzystują obydwie odmiany krawiectwa. Każda z nich wykorzystywana będzie w innych warunkach i przydatna może okazać się zarówno w warunkach domowych, jak i w innych miejscach w postaci chociażby szwalni. Sprawdź, czego jeszcze warto się dowiedzieć.

Podstawowe informacje

Na początek, dobrze będzie zwrócić uwagę przede wszystkim na to, dlaczego maszyna wykorzystywana w krawiectwie lekkim nie znajdzie zastosowania w krawiectwie ciężkim. Krawiectwo, lub szycie, lekkie odróżnia się bowiem przede wszystkim tym od krawiectwa ciężkiego, że odbywa się w warunkach domowych lub też ogólnie w warunkach amatorskich. Tego rodzaju warunki najczęściej sprzyjają wykonywaniu jedynie prostych czynności związanych z krawiectwem w postaci tworzenia prostego ściegu, przyszywania lamówki czy też w postaci obrębiania brzegów. W efekcie, maszyna wykorzystywana do krawiectwa lekkiego różni się w dość znaczącym stopniu od maszyny używanej do krawiectwa ciężkiego, co oczywiście wynika poniekąd z samego zakresu zastosowania.

Warto przy tym także wspomnieć, że wyróżniamy kilka poszczególnych rodzajów maszyn do szycia lekkiego w postaci między innymi hafciarek czy renderek. Każda z tych maszyn stworzona jest do łatwych w obróbce tkanin lekkich. Jak więc łatwo się domyślić, tego rodzaju maszyny okazałyby się kompletnie bezużyteczne w przemysłowych warunkach, gdzie często praca odbywa się na materiałach o znacznie bardziej wymagającym charakterze. Jak donoszą eksperci z warsztatu krawieckiego Wacława Nietubycia zajmującego się między innymi krawiectwem ciężkim, maszyny wykorzystywane do szycia lekkiego okażą się co prawda przydatne zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, ale i tak nie będą wyposażone w tyle udogodnień co maszyny wykorzystywane na skalę przemysłową.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Maszyny wykorzystywane do amatorskich zastosowań odróżniają się pod względem samej budowy od maszyn do krawiectwa ciężkiego. Różnice polegają głównie na tym, że maszyny do szycia lekkiego mają kompaktowe rozmiary, wyposażone są w standardowy chwytacz, a także pojedynczy transport. Oczywiście, w przypadku maszyn do szycia lekkiego mamy do czynienia także z mniejszym ściegiem, którego to długość może osiągnąć maksymalnie 5 milimetrów. W efekcie, maszyny odznaczające się takimi cechami wciąż są przydatne i, jak wspominaliśmy wyżej, świetnie sprawdzą się zarówno dla osób pragnących wykonywać jedynie prostsze czynności, jak i dla osób pragnących podjąć się bardziej skomplikowanych zadań.

Krawiectwo ciężkie

Jeśli natomiast chodzi o same maszyny do szycia ciężkiego, tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są najczęściej na skalę przemysłową, przez co znaleźć je można w między innymi zakładach tapicerskich. Jak mogliście wyczytać już wyżej, maszyny przeznaczone do krawiectwa ciężkiego odróżniają się od maszyn do szycia lekkiego głównie pod względem budowy. Dotyczy to także stębnówki, czyli znanej pośród specjalistów od krawiectwa podstawowej maszyny przeznaczonej do szycia ściegiem prostym. W rezultacie, różnić można wymienić całkiem sporo, ale poniżej znajdziecie te, które są zdecydowanie najważniejsze.

Tak więc, w budowie maszyn przeznaczonych do krawiectwa ciężkiego można przede wszystkim zauważyć takie elementy, jak powiększony chwytacz umożliwiający rzadszą wymianę nici, większy skok igły – wznios w maszynie do szycia ciężkiego wynosi mniej więcej 36 milimetrów, dłuższy ścieg o długości 9 milimetrów, potrójny transport w postaci ząbków, igły oraz stopki, a także prześwit pod ramieniem maszyny mający mniej więcej 457 milimetrów, co ma na celu przede wszystkim zwiększenie wygody w przeprowadzaniu czynności związanych z szyciem ciężkim. Jak widać, różnice w porównaniu do maszyn do szycia lekkiego są dość spore.