Województwo łódzkie, a także północne regiony Śląska, w tym Częstochowa od wielu lat słyną z silnie rozwiniętego przemysłu włókienniczego. To właśnie tam znaleźć można najlepsze w Polsce, a nawet Europie szwalnie, a także hurtownie tkanin dystrybuujące dziesiątki różnych materiałów. Szeroką ofertą tkanin sukienkowych, bawełnianych, obrusowych, a także żakardowych pochwalić może się firma Romana Podlejskiego i Andrzeja Podlejskiego, która sprzedaje też ortaliony, len, flausz oraz wyjątkową wiskozę. To na nią warto zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza, iż jest bardzo chętnie wykorzystywana przez producentów odzieży.

Czym jest wiskoza?

Wiskoza to tkanina tworzona z włókien syntetycznych (nie mylić ze sztucznymi), które tworzy się w bardzo skomplikowanych procesach technologicznych ze specjalnie pozyskanej celulozy świerkowej, sosnowej czy bukowej. Jak podkreślają zatem pracownicy hurtowni tkanin R. i A. PODLEJSKICH, jest to materiał tworzony z naturalnych surowców odnawialnych, co oznacza, iż zużyta odzież wiskozowa nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne – może być z powodzeniem zutylizowana lub poddana recyklingowi. Czy tylko tym wiskoza zachwyca świat mody?

Ciekawą własnością wiskozy jest możliwość tworzenia jej w różnych wersjach, zbliżonych do jedwabiu, wełny, a czasem też poliestru. Tkaniny wiskozowe nie jedno mają zatem imię i dlatego produkuje się z nich koszule, koszulki, spodnie, sukienki oraz inne części odzieży. Często wiskozę łączy się też z innymi włóknami, uzyskując różnoraką jakość i własności użytkowe. Warto jednak szukać ubrań z metką, na której widnieje napis „wiskoza 100%”.

Jakimi własnościami zaskakuje wiskoza?

Zalet wiskozy jest naprawdę wiele. Sprzedawcy z hurtowni tkanin R. i A. PODLEJSKICH zwracają uwagę głównie na jej przewiewność oraz delikatność. W dotyku najczęściej przypomina jedwab i jest bardzo przyjazna dla skóry. Zapewnia zatem dobrą termoregulację, a w przypadku sukienek czy koszul świetnie układa się na różnych typach sylwetek. Zawdzięcza się to jej lejącym się włóknom, które nadają użytkownikom wysokiego komfortu noszenia. Nic zatem dziwnego, że wiskozę z częstochowskiej hurtowni tkanin R. i A. PODLEJSKICH zamawiają zarówno mniejsze pracownie krawieckie, jak i większe szwalnie oraz duzi producenci odzieżowi. Często oni wykorzystują tkaniny wiskozowe jako domieszkę dla szorstkich włókien wełny czy poliestru. Czym jeszcze zaskakuje wiskoza?

Tkaniny wiskozowe nie tylko uznać można za materiały przyjemne i wytrzymałe – po skurczeniu się w praniu można z łatwością przywrócić pierwotną formę ubrania dzięki elastyczności włókien – ale także za materiały stosunkowo tanie w produkcji. To zaś skutkuje olbrzymim zapotrzebowaniem rynkowym oraz tworzeniem ich w tysiącach odmian kolorystycznych. W hurtowni R. i A. PODLEJSKICH można znaleźć m.in. odmiany włoskie o podwyższonej jakości w modnych wzorkach. Rok 2022 to powrót panterki, zebry, groszków, a także powtórka sprzed poprzednich sezonów, w których dominowały kwiatowe desenie.