Szacuje się, że przemysł odzieżowy jest jednym z największych „trucicieli” naszej planety. Generuje olbrzymie ilości zanieczyszczeń do atmosfery, gleby i wód. Dlatego też tak ważne jest, by każde wytworzone ubranie, mogło zostać wykorzystane ponownie, kiedy nie będzie już nadawać się do noszenia. Dużą rolę w tym procesie odgrywają firmy zajmujące się skupem odzieży używanej. Produkują z niej materiały tekstylne dla przemysłu. Jednym z nich jest szarpanka ze starych swetrów. Jakie jest jej zastosowanie?

Z jakich materiałów produkowane są swetry?

Jakość swetra zależy od rodzaju materiału, z którego go uszyto. Najdroższe i najbardziej komfortowe w noszeniu są swetry wykonane z włókien naturalnych – bawełny, wełny, kaszmiru czy moheru. Dużo tańsze i nieco mniej przyjazne dla skóry są modele uszyte z tkanin syntetycznych takich jak akryl, poliester bądź poliamid. Swetry, podobnie jak inne ubrania, niszczeją z biegiem czasu i na skutek nieprawidłowej konserwacji. Jednak nawet takie stare, znoszone swetry można poddać recyklingowi. Zalew Skup Odzieży Używanej specjalizuje się w sprzedaży swetrów do produkcji szarpanki. W ofercie firmy znajdują się swetry obcięte, czyli pozbawione guzików, suwaków i dekoracyjnych elementów, w wersji białej oraz kolor mix, a także swetry nieobcięte, w wersji kolor mix. Towar jest belowany po 360 kg, co ułatwia jego transport i przechowywanie.

Do czego służy szarpanka ze swetrów?

Szarpanka ze swetrów znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Po rozdrobnieniu służy np. do wyrobu tekstyliów pościelowych – poduszek dekoracyjnych, ogrodowych, śpiworów czy kołder. Doskonale sprawdza się także w branży tapicerskiej, gdzie pełni rolę wypełnienia np. zagłówków. Z szarpanki korzysta również przemysł zoologiczny. To właśnie ona znajduje się wewnątrz legowisk dla psów i kotów, zapewniając pupilom ciepłe i wygodne posłanie. Ponadto, szarpanki ze swetrów używają też niektórzy producenci zabawek oraz filcu technicznego.

Jakie są zalety szarpanki ze starych swetrów?

Jest to wyrób tekstylny, który łączy w sobie wiele zalet. Przede wszystkim szarpanka ze starych swetrów jest wyrobem tanim, łatwo dostępnym i ekologicznym. Wyróżnia się elastycznością, puszystością i lekkością. Jej wykorzystanie pozwala obniżyć koszt produkcji danego wyrobu, co ma duży wpływ na jego ostateczną cenę i zarobek producenta. Jaki z tego wniosek? Nie warto wyrzucać starych swetrów. Można oddać je do skupu, gdzie dostaną drugie życie. Wspieramy tym samym działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego.