Krawiectwo to zajmujące i przynoszące dużą satysfakcję hobby. Niejednokrotnie pasja ta przeradza się też w pomysł na własną firmę krawiecką, oferującą nietuzinkowe ubrania w unikalnym stylu. Wystarczy dobrej jakości maszyna domowa i wyczucie estetyczne, by spróbować sił w sztuce szycia konfekcji lekkiej. Na czym właściwie polega tzw. szycie lekkie i czym różni się od innych rodzajów szycia? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Różne rodzaje krawiectwa

Definicja mówi, że krawiectwo lekkie to takie, które dotyczy szycia odzieży wykonanej z materiałów lekkich. Zwykle są to koszule, bluzki, lekkie spodnie, sukienki itp., noszone pod ubraniami wierzchnimi. Poza krawiectwem lekkim spotykamy się też z:

  • krawiectwem ciężkim – dotyczy przede wszystkim odzieży wierzchniej z grubych materiałów, takich jak skóra, wełna, jeans, które wymagają specjalistycznej obróbki i często specjalistycznego sprzętu;
  • krawiectwem konfekcyjnym – to jest szyciem bielizny, ale także szyciem odzieży na masową skalę; ten rodzaj krawiectwa również wymaga specjalistycznego sprzętu i często całych linii produkcyjnych.

Krawiectwem lekkim można się zajmować zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie, ewentualnie traktując szycie miarowe jako sposób na dorobienie. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu zakładów krawieckich było całkiem sporo, lecz masowa produkcja odzieży i bielizny wpłynęła na znaczne zmniejszenie ich liczby.  Dopiero od niedawna szycie krótkich serii odzieży wróciło do łask. Moda na produkty typu hand-made sprawia, że wiele przedsiębiorczych kobiet zaczęło tworzyć autorskie kolekcje specjalne, a także szyć z projektów gotowych.

Warto zająć się szyciem odzieży

Praca krawca, czy krawcowej polega przede wszystkim na ustaleniu z klientem projektu zamawianego stroju, pobraniu wymiarów, stworzeniu formy, a następnie na jej podstawie wycięciu poszczególnych elementów z materiału. Następnie odbywa się właściwa produkcja odzieży, czyli szycie i wreszcie przymiarki. Po przymiarkach zwykle nanoszone są poprawki, wreszcie ubranie trzeba wykończyć i przygotować do użytku. Beata Różańska prowadząca pracownię krawiecką Igłą i Nitką twierdzi, że aby wykonywać te wszystkie czynności zawodowo, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. I chodzi tu nie tylko o zmysł artystyczny, precyzję i staranność, czy wiedzę o materiałach i technikach szycia, choć te są oczywiście podstawą. Dobra krawcowa musi też umieć po prostu dogadać się z klientem, zrozumieć jego potrzeby i punkt widzenia i czerpać przyjemność z satysfakcji osoby, dla której wykonuje zamówienie. Co ciekawe pracownie krawieckie zajmują się nie tylko szyciem ubrań. W ofercie Pani Beaty jest też obszywanie prac magisterskich i prac dyplomowych.