Głównym zajęciem tapicera jest tapicerowanie. Jednak na czym dokładnie to polega i co może być tapicerowane? Do najbardziej znanych tapicerowanych przedmiotów należą meble. Chyba każdy z nas spotkać w swoim życiu kanapy, fotele, pufy, wersalki, krzesła, czy inne elementy wyposażenia domu, które posiadały tapicerkę. Oprócz wykonywania takich przedmiotów, tapicer zajmuje się renowacją starych, na których tapicerka już nie wygląda tak okazale. Czym jeszcze zajmuje się tapicer?

Czym zajmują się tapicerzy?

Mówiąc prostym językiem do zadań tapicera należy przede wszystkim tapicerowanie mebli, samochodów oraz innych przedmiotów. Oczywiście tapicer nie tylko wyrabia nowe produkty, lecz również zajmuje się renowacją starych przedmiotów. Mogą nimi być m.in.:

  • krzesła,
  • fotele,
  • pufy,
  • kanapy,
  • wersalki,
  • elementy wyposażenia samochodu.

Głównym zadaniem tapicera jest tapicerowanie mebli. Ta czynność polega nie tylko na tapicerowaniu nowo powstałych mebli, lecz również na odnawianiu starych rzeczy. Takie usługi oferuje m.in. Piotr Gazarkiewicz Zakład Tapicerski z Warszawy. Bardzo dużo osób posiada w swoim domu meble tapicerowane, które po pewnym czasie użytkowania ich zaczęły niszczeń i nie wyglądają już tak estetycznie jak niegdyś. Zadaniem tapicera jest wymiana uszkodzonej tapicerki w taki sposób, aby nadać meblowi nowe życie. W niektórych przypadkach wystarczająca może okazać się tylko renowacja tapicerki. Dla klienta takie rozwiązanie często okazuje się dużo korzystniejsze od zakupu nowego mebla z tapicerką.

Poza tym tapicer zajmuje się tapicerowaniem wnętrz samochodowych. Odnawia tam pokrycia siedzeń, podsufitkę, czy obicia dachowe lub panele drzwiowe. Poza tym tapicerzy oferują całą gamę innych usług, Wśród nich znajdziemy choćby wykańczanie i dekorowanie wyrobów tapicerskich. W tym celu używane są pasmanteria, pikowania i inne ozdoby. Ponadto do tapicera możemy zgłosić się, aby ten wykonał wygłuszenie drzwi, czy wykonał pokrowce na meble.

Narzędzia i materiały wykorzystywane przez tapicera

Do wykonywania swojej pracy tapicer wykorzystuje najróżniejsze materiały oraz tkaniny. Do najczęściej używanych zaliczają się przede wszystkim skóra i aksamit. Tapicer musi posiadać odpowiednią wiedzę na temat mebli i innych przedmiotów poddawanych tapicerowaniu, ponieważ samodzielnie wybiera odpowiedni materiał do przedmiotu, który tworzy lub naprawia. Oczywiście klient może narzucić własne pomysły tapicerowi.

Oprócz materiałów, niezbędne do wykonywania pracy tapicera są narzędzia. Aby móc wykonywać swoją prace, osoba w tym zawodzie musi sprawnie posługiwać się igłą, nożycami, obcęgami, młotkiem, czy szpilkami. Poza tym tapicerowi nie może być obca wiedza z zakresu posługiwania się wkrętarką oraz narzędziami ślusarskimi i stolarskimi. Do tapicerowania mebli wykorzystuje się także zszywacze pneumatyczne i maszyny służące do szycia, cięcia i przeszywania materiałów tapicerskich.