Pasmanteria to nic innego, jak wyroby włókiennicze, których używa się jako ozdób, wzmocnień i ochrony brzegów nie tylko ubrań, ale też tkanin o charakterze dekoracyjnym oraz na przykład obić tapicerskich. Do tego rodzaju produktów należą różne wstążki, taśmy, gumy, sznurki i tym podobne. Wiele tych wyrobów powstaje w splocie żakardowym. Co to za tkanina i dlaczego cieszy się dużą popularnością?

Jak powstaje żakard?

Tkaniny żakardowe wykonuje się na specjalnych maszynach wynalezionych przez Josepha Marie Jacquarda, od którego nazwiska wzięła się nazwa tego materiału. Krosna muszą być wyposażone w tak zwany mechanizm przesmykowy, który pozwala na podnoszenie odpowiednich nitek w taki sposób, aby można było uzyskać pożądany wzór. Tradycyjny mechanizm unosi całą grupę włókien jednocześnie, zaś urządzenie skonstruowane przez Jacquarda jest zdolne do podnoszenia ich pojedynczo. Dzięki temu maszyny mogą tworzyć wielkoformatowe, skomplikowane wzory – jedyne ograniczenie stanowi wyobraźnia projektanta.

Powstające w ten sposób tkaniny są grube i wytrzymałe, dlatego chętnie wykorzystuje się je do produkcji dodatków pasmanteryjnych takich jak taśmy i gumy żakardowe. Wykonuje się z nich również obicia tapicerskie, obrusy, narzuty, zasłony i firany. Żakardy mogą być jednobarwne – wówczas lewa strony stanowi negatyw prawej – lub wielobarwne. Gumy produkowane przez łódzką firmę Splot PPHU Pruchnowski P są wykorzystywane jako dekoracyjne obszycia ubrań, butów, torebek i innych akcesoriów.

Żakard – wady i zalety

Tkaniny żakardowe określa się jako gęste dzięki ciasnym splotom. Są bardzo wytrzymałe, dlatego znajdują zastosowanie nie tylko w branży modowej, ale też meblarskiej czy reklamowej. Mogą służyć swoim użytkownikom przez bardzo długi czas, zwłaszcza jeśli pochodzą od sprawdzonego producenta pasmanterii. Żakard jest dosyć łatwym w obróbce materiałem, a ponadto na bardzo długo zachowuje swoją formę. Tkaniny nie sprawiają też kłopotów z czyszczeniem. Są odporne na wahania temperatur, więc można wykorzystywać je w różnych pomieszczeniach.

Ich bogate wzornictwo i duża wytrzymałość sprawiają, że żakardy doskonale sprawdzają się jako dodatki pasmanteryjne i są chętnie stosowane przez osoby lubiące samodzielnie tworzyć oryginalny wystrój domu lub unikatowe ubrania. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość tkaniny. Jeśli jest źle skrojona, może rozchodzić się na szwach, a luźne tkanie zwykle skutkuje niską odpornością na ścieranie. Do wad żakardu trzeba też zaliczyć jego dość wysoką cenę.