Ustawa o foliówkach – czym dokładnie jest i jaki ma wpływ na środowisko?

Materiał partnera
2019-10-18

Torby foliowe, jak wszystko dobrze wiedzą, wykonane są ze szkodliwego dla środowiska plastiku. W związku z tym od 1 września 2019 roku wprowadzono opłaty za każdą torebkę foliową, którą biorą klienci w sklepach. Celem tego jest oczywiście zmniejszenie kupna foliówek, co ma przyczynić się do mniejszego zanieczyszczania środowiska. Czym dokładnie jest ta ustawa oraz czy da się zastąpić torby foliowe?

Czym jest ustawa o foliówkach?

W ostatnich latach kładzie się duży nacisk na ekologiczność produktów. Nie ominęło to również opakowań, które były bardzo popularne wśród społeczeństwa. Foliówki są szkodliwe dla środowiska, a my nie używamy ich wielokrotnie, czym przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej planety. Chcąc zmniejszyć ilość kupowanych toreb foliowych wprowadzono tzw. ustawę o foliówkach, której głównym postulatem jest wniesienie opłaty za każdą torbę foliową. Koszt jednej reklamówki od tego czasu, czyli od dnia 1 września 2019 roku wynosi 25 groszy, wliczając w to VAT.

Ta ustawa jest efektem obchodzenia przez sklepy przepisów, bowiem część sklepów wydawała klientom torby, które nie były objęte opłatą recyklingową. Sklepy dawały klientom możliwość korzystania z toreb foliowych powyżej 50 mikrometrów, które nie były objęte ustawą recyklingową, w związku z tym podjęto decyzję o uchwaleniu ustawy o objęciu opłatami wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów. Opłata za torby foliowe w sklepach nie obowiązuje tylko w przypadku tzw. zrywek, które służą do owijania żywności.

Torby bawełniane, czyli sposób na zastąpienie foliówek

Po wprowadzeniu opłat za torby foliowe, wielu klientów ograniczyło ich zakup. Jednak nie zawsze możliwe jest odmówienie reklamówki, ponieważ niekiedy mamy większe zakupy, które trzeba gdzieś schować. Nie chcąc korzystać z toreb foliowych, które najczęściej używane są przez nas jednokrotnie, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Takim może okazać się zakup ekologicznej torby bawełnianej. Ich główną zaletę stanowi ekologiczność, jednakże dla niektórych klientów liczy się praktyczność. Oczywiście tę cechę torby bawełniane również posiadają, ponieważ można je wykorzystywać wiele razy i nie zapomnimy o nich, jak o foliowych jednorazówkach.

Oferowane przez firmę AllBag bawełniane torby posiadają certyfikaty OKO-TEX STANDARD, które zapewniają, że wszelkie chemiczne czynniki użyte podczas produkcji spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa. Bardziej szczegółowo mówiąc torby oznaczone tym certyfikatem:

      ·        nie zawierają czynników rakotwórczych,

      ·        nie zawierają barwników alergizujących,

      ·        zostały przebadane pod kątem obecności pestycydów i chlorofenoli,

      ·        zostały przebadane pod kątem obecności metali ciężkich,

      ·        posiadają wartość pH odpowiadającą wartościom ludzkiej skóry,

      ·        nie zawierają przenośników chloroorganicznych,

      ·        nie zawierają wykończeń środkami trudnopalnymi i biocydami.

W naszym kraju dopiero od niedawna trwa moda na torby ekologiczne. Wybierając je warto zastanowić się nad przyjaznymi dla środowiska torbami bawełnianymi, ponieważ materiałowa torba jest kojarzona z tzw. eko-stylem.