Filtracja zarówno sucha, jak i mokra jest wykonywana w różnych gałęziach przemysłu. By przebiegała sprawnie, oczyszczała powietrze, ciecz, ziarna zbóż czy wszelkiego typu zawiesiny z pyłów i innych zanieczyszczeń, do jej wykonania potrzebne są włókniny i tkaniny filtracyjne wykonane z odpowiednich materiałów. Można je zamówić bezpośrednio od producenta, albo kupić w firmie zajmującej się dystrybucją tkanin technicznych.

W procesie filtracji najlepiej sprawdzą się tkaniny syntetyczne. Są znacznie mocniejsze, trwalsze i odporne na różne czynniki zewnętrze, kwaśne środowisko oraz ścieraniem, niż materiały naturalne, a do tego doskonale chłoną wodę. Ich sprzedażą zajmuje się Ko-Max z Mogilna. Można tu nabyć również bawełniane czyściki do sit, ramki i rękawki do odsiewaczy, kleje do naklejania siatek syntetycznych na drewno i aluminium.

Tkaniny filtracyjne

Tkaniny filtracyjne są stosowane do  filtracji prowadzonej tylko powierzchniowo, co oznacza, że wszelkie zanieczyszczenia są zatrzymywane na powierzchni materiału. Forma tych tkanin nie pozwala na filtrację przestrzenną, dlatego ich stosowanie możliwe jest tylko w specjalistycznych warunkach. Są wykorzystywane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznych czy też zbożowym. Tkaniny filtracyjne wykonuje się z poliestru (sita i cedzidła), poliamidu (gazy młyńskie, sita kaszkowe i mączne), polipropylenu (produkcja filtrów nieobciążonych) oraz  NMO, czyli włókien nylonowo monofilamentowych, z których produkuje się jednorazowe worki filtracyjne, które posiadają niezwykle gładką, trwałą i wytrzymałą siatkę sprawdzającą się podczas np. oddzielania ziaren. Tkaniny filtracyjne wykonane z włókien syntetycznych są wytrzymałe na szarpanie, przetarcia i rozciąganie. Nie trzeba ich prasować, bo są sprężyste. Dzięki temu, iż absorbują mało wody, szybko schną. Dodatkowo są odporne na mole, grzyby i bakterie.

Włókniny filtracyjne

Włókniny służące do filtrowania są wykonane z różnych, precyzyjnie dobranych, surowców, co czyni je materiałami uniwersalnymi. Najpowszechniejszymi filtrami wykonanymi z włóknin są filtry kasetowe oraz kieszeniowe. Włókniny filtracyjne służą do filtracji przestrzennej, która jest bardzo dokładna. Mogą być wykonane z trwałego i taniego poliestru, polipropylenu, który doskonale nadaje się do filtracji materiałów żrących, poliamidu, poliakrylu, czy meta-aramidu. 

Należy podkreślić, że tkaniny filtracyjne wykorzystuje się w procesach technologicznych, gdzie stosuje się regenerację grawitacyjną oraz mechaniczną, natomiast włókniny używane są w układach regenerowanych sprężonym powietrzem.