Odzież robocza jest w wielu branżach obowiązkowym elementem wyposażenia pracownika. Hurtownia odzieży roboczej ELJAN oferuje ubrania robocze z różnych materiałów. Często zakłady produkujące materiały szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia oraz takie, w których wytwarzane produkty, muszą mieć pełną sterylność, wymagają od swoich pracowników noszenia odzieży roboczej podczas pracy. W artykule opisane zostały najczęściej stosowane materiały, z których szyje się ochronną odzież roboczą.

Rodzaje odzieży roboczej

Najczęściej spotykany podział odzieży roboczej to podział na grupę asortymentową oraz podział na określone grupy zawodowe. Wśród grup asortymentowych wyróżniamy kamizelki, bluzy, koszule, koszulki, spodnie, spodenki, ogrodniczki, czapki, rękawiczki, okulary, kaski, bieliznę a także obuwie. Podział na odzież roboczą dla określonych grup zawodowych, jest określany nazwami zawodów czyli np. odzież robocza dla lekarzy, pracowników gastronomii, ogrodników, rolników czy mechaników. Praktycznie każdy rodzaj ubrań roboczych  można kupić w hurtowni odzieży roboczej ELJAN w Gdyni.

Głównym zadaniem, jakie ma spełniać odzież robocza to ochrona pracowników przed szkodliwymi czynnikami występującymi na stanowisku pracy. Jednak aby tego rodzaju ubrania mogły pełnić funkcje ochronne muszą być uszyte ze specjalnych rodzajów materiałów, które są bardzo dobrej jakości oraz są wytrzymałe. Kolejnym ważnym aspektem, jakim muszą wyróżniać się ubrania robocze, to wygoda oraz komfortowe użytkowanie. Dobór materiałów, z których jest wykonana odzież dla pracowników jest bardzo ważna, ponieważ musi ona odpowiadać warunkom w jakich pracują. Muszą oni mieć zapewnione ciepłe ubrania jeśli pracują w warunkach chłodniczych, przewiewną odzież gdy pracują w wysokich temperaturach. Jeśli natomiast firma produkuje środki chemiczne, to pracownicy muszą być wyposażeni w środki ochrony osobistej, która będzie zabezpieczała ich skórę i drogi oddechowe przed niekorzystnym działaniem substancji chemicznych.

Materiały,  których najczęściej szyta jest odzież robocza

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są ubrania ochronne dla pracowników, jest bawełna. Czasem dodaje się do niej różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które mają wzmocnić jej strukturę. Bawełna jest materiałem naturalnym i bardzo uniwersalnym. Podczas produkcji można dowolnie modelować jej grubość i strukturę. Dlatego jest wykorzystywana jako baza do szycia odzieży roboczej. Hurtownia odzieży roboczej ELJAN w swojej ofercie posiada ubrania ochronne wykonane z bawełny oraz z innych materiałów takich jak flanela, polar, stylon oraz bawełniane z domieszką poliestru, które są wodoodporne i olejoodporne, a także bawełniane z domieszką poliamidu, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.