Producentom ubrań i tekstyliów często zależy na tym, by ich wyroby były wyjątkowe, oryginalne i posiadały swój charakter. Osiągnąć taki efekt można za pomocą uszlachetniania tkaniny, z której wykonywane są artykuły. Sprawdź, na czym polega barwienie i dekatyzacja oraz  jaki efekt można osiągnąć za pomocą antykowania, odbarwiania lub prania wodnego.

W jakim celu uszlachetnia się tkaniny?

Producentom odzieży i tekstyliów zależy, aby stosowane przez nich tkaniny były wysokiej jakości, posiadały unikalne cechy i trafiały w gusta klientów. Dzięki uszlachetnianiu tkanin możliwe jest osiągnięcie takiego efektu. Jest to obróbka materiałów, mająca na celu zmianę jego właściwości, koloru lub struktury.

Do zabiegów, które określamy mianem uszlachetniania tkanin, należą procesy takie jak:

  • dekatyzacja tkanin,
  • farbowanie,
  • wybielanie,
  • uszlachetnianie wyrobów gotowych.

Uszlachetnianie wyrobów gotowych oferuje firma BILO, w ofercie której znaleźć możemy zarówno uszlachetnianie mechaniczne, chemiczne, jak i termiczne. Działania te nie tylko oczyszczają materiał z możliwych zanieczyszczeń i podnoszą jakość tkaniny, ale również nadają jej pożądaną miękkość, kolor czy połysk.

Na czym polega dekatyzacja?

Dekatyzacja to jeden z popularnych procesów obróbki tkaniny. Ma na celu tzw. wykurczenie tkaniny, aby zapobiec zmniejszaniu się gotowych ubrań podczas prania. Dzięki zastosowaniu tej metody tkanina zostaje oczyszczona i przygotowana do użytku w sposób profesjonalny i nienaruszający jej struktury.

Innym rodzajem tego zabiegu jest dekatyzacja jeansu. Pozwala ona nadać unikalny charakter ubraniom denimowym. W ten sposób tkaniny jeansowe mogą uzyskać efekt 3D lub celowe uszkodzenia, nadające im unikalny charakter. Popularną usługą jest także postarzanie wyrobów jeansowych, wpisujące się w aktualne trendy.

W jakim celu stosuje się pranie wodne tkanin?

Pranie wodne tkanin i wyrobów gotowych ma na celu oczyszczenie tkaniny, bez kurczenia jej. Jest to zabieg delikatny, stosowany zarówno na wyrobach gotowych, jak i tkaninach. Często na ten rodzaj obróbki końcowej decydują się producenci ubrań, którzy zrezygnowali z dekatyzacji tkaniny.

Pranie wodne tkanin w profesjonalnych pralniach i farbiarniach przeprowadzone może być różnymi metodami – wyróżnić można tu:

  • pranie enzymatyczne,
  • pranie ekologiczne,
  • pranie zmiękczające.

Wybrana metoda powinna być dostosowana do materiału i efektów, które planujemy osiągnąć.

Antykowanie, barwienie, wybarwianie – kiedy warto zdecydować się na te usługi?

Dzięki zastosowaniu metod uszlachetniania tkanin możemy nadać unikalny charakter ubraniom, na przykład poprzez efekt naturalnej skóry lub efekt brzoskwini. Do najpopularniejszych metod należy antykowanie, czyli postarzanie ubrań, stosowane jako obróbka wyrobowi jeansowych, a także farbowanie i odbarwianie tkanin tekstylnych.

Za pomocą antykowania możemy nadać wyrobom jeansowym modny i niepowtarzalny wygląd. Przetarcia, odbarwienia, spieranie czy uszkodzenia to elementy wpisujące się w najnowsze trendy. Obróbka denimu pozwala także nadać materiałowi efekt hydrofobowy, czyli skłonności do odpychania wody.

Dzięki barwieniu i wybarwianiu tkaniny możemy nadać jej pożądany kolor, stylowy efekt ombre lub przywrócić tkaninom dawną biel. Zabiegi takie nie tylko są trwale, ale również bezpieczne dla tkanin.