Tkaniny polipropylenowe są bardzo często stosowane w budownictwie czy też produkcji filtrów nieobciążonych. Do materiałów syntetycznych zalicza się tkanina NMO, z włókien nylonowo monofilamentowych, którą są zaprojektowane tak, by mogły służyć jako jednorazowe worki filtracyjne. Siatka takich filtrów jest bardzo gładka, a jednocześnie wytrzymała i trwała. Idealnie sprawdza się podczas np. oddzielania ziaren.

Cechy materiałów syntetycznych

Materiały syntetyczne są produktami niezwykle wytrzymałymi na wszelkiego rodzaju przetarcia, rozciąganie czy szarpanie. Dzięki swojej sprężystości nie gniotą się i nie wymagają prasowania. Bardzo szybko schną, ponieważ absorbują niewielkie ilości wody. Przez to, że nie zawierają włókien naturalnych są odporne na wszelkie grzyby i bakterie, a dodatkowo są mało atrakcyjne dla moli. Syntetyki mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim w przemyśle spożywczym oraz młynarskim. Nadają się do filtracji suchej oraz mokrej wszelkich proszków, farb i artykułów spożywczych oraz wody (np. dzbanki filtracyjne). Sprawdzają się także w przemyśle górniczym, chemicznych oraz farmaceutycznym. Ich stosowanie do oczyszczania olejów, emulsji oraz błota ma wpływ na ochronę środowiska.

Rodzaje tkanin syntetycznych

Dystrybucją produktów z tkanin syntetycznych zajmuje się  firma Ko-Max. Są to głównie artykuły związane z przemysłem młynarskim: gazy młyńskie, tkaniny filtracyjna, tkaniny poliamidowe i gazy mączne. Dodatkowo można się tam zaopatrzyć w gazy kaszkowe, siatki młyńskie, czyściki bawełniane(gurtowe), czyściki ze szczoteczkami oraz czyściki z kołkami.. Cały oferowany asortyment jest wytworem przedsiębiorstwa SAATI.

Tkaniny syntetyczne są wytwarzane z włókien chemicznych, do których wytworzenia stosuje się ropę naftową oraz jej pochodne. Posiadają wiele zalet, których próżno szukać w materiałach naturalnych. Dzięki swojej wytrzymałości mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle zbożowym.

Wyróżnić można klika rodzajów tkanin syntetycznych. Najbardziej znany jest poliester. To bardzo wytrzymała tkanina, której nie straszne jest działanie promieni słonecznych. Stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka temperatura, m.in. do zgrzewania różnych sit i cedzideł. Materiał poliestrowy jest odporny na kwaśne środowisko, dlatego chętnie się go wykorzystuje m.in. w oczyszczalniach ścieków.  Poliamid to kolejna tkanina  wykonana z włókien syntetycznych. Posiada lepsze właściwości niż poliester, dlatego jest od niego droższy. Świetnie chłonie wilgoć, dlatego stosowany jest w produkcji strojów kąpielowych.  To produkt najwyższej jakości, który posiada certyfikat umożliwiający kontakt z żywnością. W tego względu wykorzystuje się np. w przemyśle młynarskim, do wykonywania gaz młyńskich (kaszkowych oraz mącznych), które są głównie używane do przesiewania różnych rodzajów mąki.