Pod wpływem szoku zapewne niewiele osób pomyśli o tak podstawowej rzeczy, jak zebranie danych osobowych osoby, która spowodowała wypadek. Jeśli poszkodowany kierowca nie jest w stanie się tym zająć, z pewnością policja zrobi to za niego. Jednak gdy zachowało się przytomność umysłu, warto samemu zapytać o personalia sprawcy lub świadków zdarzenia. Aby wystąpić o odszkodowanie należy posiadać pewne informacje na temat współuczestnika wypadku. Chodzi o podstawowe dane, jak nazwa ubezpieczyciela i numer polisy OC, imię i nazwisko sprawcy wypadku,  czy jego PESEL. Powinno się spisać także model, markę i numer rejestracyjny pojazdu. Interwencja policji będzie niezbędna, gdy poszkodowany odniósł obrażenia lub jeśli sprawca odmawia podania koniecznych informacji.

Za co i jak można otrzymać odszkodowanie?

Wiele osób nie ma świadomości, że kwota świadczenia otrzymywana od ich własnego ubezpieczyciela to jedynie część pieniędzy, o jakie powinni się upomnieć. Świadczenie odszkodowawcze przysługuje przede wszystkim z polisy OC sprawcy. Wysokość należnej kwoty zadośćuczynienia zależy od tego, jaka jest postać i rozmiar doznanej przez poszkodowanego – ofiarę wypadku krzywdy, w szczególności, jaki jest stopień uszkodzenia ciała, trwałość następstw zdrowotnych wypadku, rozmiar dolegliwości psychicznych i fizycznych, długość okresu leczenia, czy jakie są wymuszone okolicznościami zdrowotnymi zmiany w życiu poszkodowanego (zawodowym, osobistym). Możliwe jest wystąpienie także o zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji, a w przypadku trwałego kalectwa wskazane jest ubieganie się o rentę z tytułu utraty, choćby częściowej, zdolności zarobkowania,  czy zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość lub zwiększenia potrzeb. Jeżeli poszkodowany stał się inwalidą może żądać od ubezpieczyciela wypłaty z góry sumy potrzebnej na koszty przygotowania do innego zawodu. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku jest zobowiązany do rozpatrzenia wszelkich roszczeń i ewentualnego pokrycia ich ustaloną kwotą. Jeśli pieniądze potrzebne są natychmiast, można zwrócić się o otrzymanie zaliczki do ubezpieczyciela

W przypadku śmierci poszkodowanej w wypadku osoby, jego bliscy uprawnieni są do wystąpienia z roszczeniem (żądaniem) o zapłatę zadośćuczynienia za krzywdę doznaną wskutek straty bliskiego oraz o odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia się sytuacji życiowej. W przypadku osób, którym zmarły dostarczał na bieżąco środków utrzymania lub co do których na zmarłym ciążył taki obowiązek, możliwe jest otrzymanie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku renty.

Konsultacja z prawnikiem

Aby uzyskać świadczenie odszkodowawcze, należy  sformułować swoje roszczenia (żądania) i wraz z odpowiednimi dokumentami przesłać je do ubezpieczyciela sprawcy. Zdarza się, że ubezpieczyciel wypłaca niewielkie odszkodowanie lub proponuje szybką wypłatę niewielkiej sumy po podpisaniu ugody. Warto skonsultować się z prawnikiem w kwestii tego, czy wypłacone świadczenie jest adekwatne do zaistniałej sytuacji lub czy warto przyjmować ofertę zawarcia ugody. Jeśli proponowana kwota ubezpieczenia jest zaniżona, należy wystąpić o rozstrzygnięcie sprawy w sądzie. Należy podkreślić, że rannej ofierze wypadku zawsze należy się zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Specjaliści z Kancelarii adwokackiej Mariusza Mikołajewicza, wskazują, że warto rozważyć dochodzenie swoich praw w, ponieważ Sąd może zasądzić zgoła wyższe kwoty, niż początkowo zostały wypłacone lub zaoferowane przez ubezpieczyciela. Co więcej, przyjęcie pierwotnie przyznanego przez ubezpieczyciela świadczenia pieniężnego, jeżeli nie nastąpiło zawarcie ugody ze zrzeczeniem się przez poszkodowanego możliwości dochodzenia dalszych kwot,  nie pozbawia poszkodowanego możliwości dochodzenia dodatkowego świadczenia odszkodowawczego .