Podział majątku wspólnego po rozwodzie najczęściej następuje na wniosek jednej ze stron w osobnym postępowaniu sądowym. Przy nieskomplikowanych sprawach rozwodowych, w tym tych, przy których małżonkowie zgodni są co do chęci rozwiązania małżeństwa i kwestii wychowania dzieci, sąd może rozważyć wniosek o równoczesne przeprowadzenie również podziału majątku. Istnieje jednak jeszcze trzecia droga. Jest nią ugodowe porozumienie w ramach specjalnej umowy zawieranej u adwokata, a poświadczanej notarialnie.

Zanim dowiesz się, jak wygląda podział majątku u adwokata, powinieneś wiedzieć, że polskie prawo nie narzuca na byłych małżonków terminu, w którym po orzeczeniu rozwodowym muszą uregulować sprawy majątkowe. Istotne jest to jednak, aby nie pogłębiać konfliktu, czy aby zabezpieczyć finansowo wspólne potomstwo.

Jak wygląda podział majątku u adwokata?

Podział majątku u adwokata najczęściej ma postać ugody między byłymi małżonkami, którzy mogą korzystać z pomocy jednego specjalisty, bądź dwóch reprezentantów, po jednym dla każdej ze stron. W obu wersjach dochodzi do swoistych negocjacji i mediacji, podczas których tworzona jest lista wykazu majątkowego. To na jej podstawie dokonywany jest obopólnie korzystny podział. Szczególnie jest to polecane wtedy, kiedy stronom zależy – tak jak wspomniano – na zabezpieczeniu finansowym pociech, a także w przypadku, kiedy małżonkowie prowadzą/prowadzili razem działalność gospodarczą.

Po dokonaniu spisu majątku i dokładnym podziale w ramach negocjacji kancelaria adwokacka przygotowuje specjalną umowę o podział majątku. Musi być to bardzo obszerny i precyzyjny dokument, którego później nie będzie mogła podważyć żadna ze stron. Dlatego tak ważne są rozsądne kalkulacje, opracowywanie strategii z klientem oraz spokojne negocjacje. Takie zapewnia mecenas Grzegorz Kiryczuk, który w następnej kolejności sporządzoną umowę w obecności klientów poświadczy u notariusza. Mowa o stworzeniu aktu notarialnego, który ma taką samą moc prawną, co orzeczenie sądowe.

Zalety podziału majątku u adwokata

Zalet podziału majątku u adwokata jest wiele. Przede wszystkim należy jednak zwrócić uwagę na brak pogłębiania konfliktu. Opcja polubowna pozwala na negocjowanie, który składnik majątku trafi w czyje ręce. Sąd wielokrotnie nie rozpatruje spraw, uwzględniając szczególną wartość sentymentalną i podobne temu czynniki. Wielokrotnie dochodzi zatem do sprawiedliwego podziału, ale niesatysfakcjonującego dla obu stron. Wersja pomocy adwokata jest zatem bardziej elastyczna i „bezpieczna” dla naszych interesów.

Drugą zaletą jest dbanie – o czym już kilkukrotnie wspominano – o zabezpieczenie finansowe wspólnych potomków, czy też o prawidłowe działanie prowadzonej razem działalności gospodarczej. Oczywiście kwestie biznesowe powinny być omawiane i regulowane w osobnych umowach oraz procedurach, ale należy zawsze zwracać uwagę na ogólne dobro. Walka o władzę w firmie mogłaby doprowadzić nawet do jej upadku lub znacznego przestoju.

Ostatnią zaletą podziału majątku u adwokata jest to, że opcja ta jest bardziej atrakcyjna finansowo. Koszty procesowe, opinie biegłych sądowych i rzeczoznawców, znacznie przewyższają wynagrodzenie dla adwokata i opłacenie taksy notarialnej.