Powodów, dla których możemy znaleźć się w sądzie jako strona postępowania, jest wiele. I nie wszystkie muszą wiązać się z naruszeniem przez nas prawa – rozwód, sprawy na gruncie prawa pracy, związane z zadłużeniem, one wszystkie mogą znaleźć swój finał na wokandzie. Zazwyczaj w takiej sytuacji musimy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego specjalisty. Czy może być nim radca prawny?

Kompetencje radcy prawnego

Głównym zadaniem radcy prawnego jest udzielanie pomocy prawnej. Może to oznaczać pomoc w interpretowaniu przepisów, opracowywanie aktów prawnych lub też doradztwo w zakresie najlepszego rozwiązania, na przykład w konflikcie między przedsiębiorcami, podczas sprawy rozwodowej czy dotyczącej opieki nad dziećmi. I to z konsultacjami właśnie zawód ten jest najbardziej kojarzony. Tymczasem, uprawnienia radcy prawnego są w swoim zakresie niemal identyczne z kompetencjami adwokata. Oznacza to, że radca nie tylko udzieli nam porady, ale będzie mógł reprezentować nas przed sądem – również w sprawach karnych i karnoskarbowych. Różnica między zawodem radcy prawnego a adwokata polega na tym, że ten pierwszy może wykonywać swoje obowiązki na podstawie stosunku pracy, adwokat zaś nie. Warto pamiętać też o tym, że radca prawny może wyspecjalizować się w określonej gałęzi prawa. Może też, jak kancelaria Arendarski & Stejblis, świadczyć usługi w szerszym zakresie, w tym na gruncie prawa gospodarczego. W jakich sprawach może nas reprezentować radca prawny?

Postępowanie w sądzie

Zakres kompetencji radcy prawnego obejmuje wszystkie dziedziny prawa. Oznacza to, że możemy bez trudu znaleźć specjalistę, który udzieli nam skutecznego wsparcia w trudnej sytuacji, a do takich należeć może właśnie postępowanie przed sądem. Reprezentowanie przed sadem może dotyczyć spraw na gruncie:

  • prawa cywilnego – na przykład odszkodowania, zapłaty, odzyskania nieruchomości, praw rodzicielskich, rozwodu, separacji, podziału majątku czy stwierdzenia nabycia spadku;
  • konfliktów z firmami przesyłowymi o odszkodowanie, ustanowienie służebności przesyłu;
  • sporów dłużników z bankami, parabankami oraz funduszami sekurytyzacyjnymi;
  • restrukturyzacji zaciągniętych pożyczek i kredytów;
  • prawa karnego – obrona oskarżonego, również w sprawach karno-skarbowych;
  • prawa pracy – między innymi o przywrócenie  do pracy, odszkodowania za niesłuszne wypowiedzenie, sprostowanie świadectwa pracy;
  • prawa gospodarczego – sprawy obejmujące zapłatę, nieuczciwą konkurencję, nienależyte wykonanie umowy, uchylenie uchwał zgromadzenia wspólników czy walnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz wiele innych spraw.

Prawo to skomplikowany i wielopoziomowy twór, którego znajomość w społeczeństwie jest tak naprawdę nieduża – znamy podstawy, ale wiele kwestii się zmienia, wprowadzane są zmiany i aktualizacje. Radca prawny zapewni nam specjalistyczną pomoc w walce o nasze prawa, dlatego nie warto rezygnować z zaangażowania go w naszą sprawę.