Dziedziczenie w Polsce to proces, który odgrywa ważną rolę w podziale majątku między rodzinami. W zależności od tego, jakie są zasady dziedziczenia w danym kraju, proces ten może być bardzo skomplikowany. W Polsce istnieją różne formy dziedziczenia, które mają na celu uporządkowanie procesu dziedziczenia. Jakie to formy? O tym dowiemy się z poniższego artykułu.

Formy dziedziczenia

Pierwszą formą dziedziczenia w Polsce jest dziedziczenie ustawowe. Oznacza to, że odbywa  się ono w oparciu o ustawowe przepisy dotyczące dziedziczenia. Ustawowe dziedziczenie może mieć miejsce w przypadku, gdy nie ma testamentu lub gdy testament nie jest zgodny z ustawowymi przepisami. W takim przypadku cały majątek będzie dziedziczony na zasadach wynikających z art. 931 - 940 kodeksu cywilnego.

Drugą formą dziedziczenia w Polsce jest dziedziczenie testamentowe. Oznacza to, że osoba, która pragnie przekazać swój majątek po śmierci, musi napisać testament i złożyć go w odpowiednim sądzie. W testamentach można określić, kto ma otrzymać majątek po śmierci spadkodawcy, a także inne szczegóły dotyczące dziedziczenia.

Trzecią formą dziedziczenia jest dziedziczenie ustawowe połączone z testamentowym. Odbywa się ono w oparciu o ustawowe przepisy, ale można je modyfikować za pomocą testamentu. Na przykład, jeśli w testamencie zostanie zamieszczony zapis, że gdy spadkobierca nie będzie chciał albo nie będzie mógł dziedziczyć, przypadająca mu część spadku będzie dziedziczona według zasad ustawowych.

Dziedziczenie w Polsce może być bardzo skomplikowane, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są jego formy, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jednak nawet jeśli jest się świadomym różnych form dziedziczenia, nadal najlepiej skonsultować się ze specjalistą, aby upewnić się, że cały proces podziału majątku przebiegnie prawidłowo.

Do kogo zwrócić się o pomoc w kwestiach dziedziczenia?

Jak już napisaliśmy, dziedziczenie to skomplikowany proces, w którym często potrzebna będzie profesjonalna wiedza prawnicza. Z tego powodu, jeśli ktoś jest zainteresowany dziedziczeniem, powinien skonsultować się z odpowiednim ekspertem. W zależności od potrzeb, można skorzystać z pomocy rady radcy prawnego, adwokata lub notariusza.

W jaki sposób może pomóc nam notariusz? Jest on uprawniony do wykonywania czynności notarialnych, w tym do wystawiania aktów notarialnych dotyczących dziedziczenia. Notariusz może także przygotować i podpisać dokumenty dotyczące dziedziczenia i będzie mógł nam doradzić w kwestii jego prawnych aspektów.