Z perspektywy klientów, czy to biznesowych, czy to indywidualnych, różnic pomiędzy profesją adwokata a radcy prawnego w zasadzie nie ma. To dlatego radców w Polsce przybywa, a ich usługi są coraz szersze, a także mniej kosztowne. Dzisiaj pomoc prawną warto bowiem podejmować nawet w przypadku mniejszych spraw i wątpliwości, np. w związku z umowami najmu. Czym jednak wyróżnia się dobry radca prawny? Tego dowiedz się razem z nami!

Szerokie wyspecjalizowanie

Dobry radca prawny może działać w jednej gałęzi prawnej – np. prawo rodzinne – lub też może być szerzej wyspecjalizowany, posiadając bogatsze doświadczenie w różnego typu sprawach. To właśnie taki specjalista obecnie jest najbardziej ceniony. Wiąże się to bowiem z tym, że dzisiaj wiele gałęzi praw „przenika się”, a tylko kompleksowa wiedza teoretyczna i praktyczna, pozwalają na profesjonalną pomoc klientom. Przykładem są np. rozwody z orzekaniem o winie, kiedy małżonkowie posiadają duży wspólny majątek, razem prowadzą działalność gospodarczą, a także, którzy doczekali się potomstwa. Wtedy radca prawny powinien posiadać doświadczenie w prawie rodzinnym i opiekuńczym, prawie spółek, prawie nieruchomości, a nawet w prawie gospodarczym, handlowym oraz karnym – szczególnie jest to ważne przy rozwodach, których główną przyczyną była przemoc fizyczna lub psychiczna nad jednym z małżonków.

Pomoc prawna dla klientów indywidualnych i biznesowych

Dobry radca prawny, jak można wywnioskować udziela pomocy prawnej zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Mogą one dotyczyć rozwodów, sporów pracodawców z pracownikami, zniesienia współwłasności, spadków, alimentów, oraz setek innych problemów życiowych, czy też tych związanych z prowadzeniem firmy. Warto bowiem wiedzieć, że coraz większa liczba przedsiębiorców podejmuje stałą współpracę z kancelariami radców prawnych, którzy przygotowują dla nich regulaminy, umowy, statuty, czy którzy nawet uczestniczą w negocjacjach z kontrahentami. Radca prawny może zatem występować w roli mediatora, negocjatora, obrońcy, czy reprezentanta. Nie tylko zatem jego kompetencje wykorzystywane są przy procesach sądowych, ale także przy prowadzeniu spraw pozasądowych – polubownych. Tu można wyróżnić m.in. te dotyczące egzekwowania należności!

Podejście psychologiczne

Dobry radca prawny nie tylko musi wyróżniać się szerokim wyspecjalizowaniem, doświadczeniem, oraz rozległą wiedzą prawniczą. Musi on również posiadać wiele innych cech. Tu wyróżnić przede wszystkim warto znajomość funkcjonowania świata biznesu i mechanizmów gospodarczych, na co zwracają uwagę klienci biznesowi. Ci indywidualni powinni wybierać radców o wysokich kompetencjach psychologicznych, co niejednokrotnie pozwala na powstrzymanie eskalacji konfliktu między stronami i na szybsze rozwiązanie problemów. Warto zatem wybierać takich specjalistów, jak radcę prawnego Adriana Odelskiego, który przede wszystkim wnikliwie zapoznaje się z daną sprawą, przygotowując dla klienta różne scenariusze oraz strategie działania. Indywidualne podejście jest zatem bardzo ważne.