Często zdarza się, że stajemy się uczestnikami niespodziewanego i nieprzyjemnego wydarzenia. W momencie, gdy jesteśmy ofiarą wypadku należy nam się odszkodowanie, jednak aby je otrzymać trzeba się o nie postarać. Dochodzenie odszkodowań z OC jest niezwykle czasochłonnym procesem. Jakie istnieją rodzaje odszkodowań i w jaki sposób ubiegać się o jego przyznanie i wypłatę?

Odszkodowanie – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Odszkodowanie można definiować jako pewnego rodzaju świadczenie wypłacane osobie poszkodowanej w wyniku poniesionych szkód. Odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną, co oznacza, że jest to pewien rodzaj rekompensaty finansowej za wynikłą sytuację i powstały uszczerbek. Istotą odszkodowań jest fakt, aby wypłacana suma pieniężna była adekwatna do zaistniałych skutków wypadku i w  pełni pokryła poniesione straty i rzeczywiste szkody.

Można wyróżnić dwa główne rodzaje odszkodowań. Pierwsze polega na podjęciu działań mających na celu przywrócenie danej rzeczy dawnego stanu. Przykładem może być uszkodzenie samochodu na skutek wypadku. W takiej sytuacji odszkodowaniem będzie naprawa pojazdu i przywrócenie jego wyglądu oraz sprawności do takiego poziomu, jaki istniał przed zdarzeniem. Natomiast drugą opcją odszkodowania może być wypłacenie rekompensaty pieniężnej adekwatnej do wielkości poniesionych szkód. Wybór rodzaju odszkodowania zależy w głównej mierze od osoby poszkodowanej, od osoby, która w takim wypadku ucierpiała. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której dokonane zniszczenia będą na tyle duże, że żadna próba naprawy nie będzie miała sensu. Wtedy poszkodowanemu wypłacana jest rekompensata pieniężna. Osobą oceniającą wysokość zaistniałych szkód jest powołany rzeczoznawca. To od jego opinii zależy, jak wysokie odszkodowanie będzie można uzyskać.

Jak starać się o wypłatę odszkodowania?

Każde odszkodowanie ma na celu pokrycie rzeczywistej straty. W celu jego uzyskania konieczne jest zgłoszenie zaistniałej sytuacji i opisanie szkody jaka nastąpiła. W tym momencie biuro odszkodowań rozpoczyna postępowanie. W pierwszej kolejności ubezpieczyciel ma za zadanie zweryfikować rodzaj wyrządzonej szkody, a także wstępnie określić wysokość odszkodowania. Każda kwota należnego odszkodowania powinna być adekwatna do poniesionych strat, jednak często zdarza się tak, że sumy te zostają pomniejszone. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy stwierdzone zostanie zaniechanie działań, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie stanu szkody. Przykładem może być pożar domu. Rzeczoznawca może pomniejszyć wysokość odszkodowania w momencie, gdy uzna, że osoby przebywające w budynku mogły wcześniej powiadomić odpowiednie służby ratunkowe. W takiej sytuacji zniszczeniu uległaby mniejsza część domu.

Warto zatem zaznajomić się z obowiązującymi przepisami prawnymi lub po prostu skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak dobry radca prawny lub adwokat. Pomoc w takich sytuacjach oferuje Biuro obsługi prawnej ze Skarżyska-Kamiennej. Doświadczeni specjaliści pomogą podczas wypełniania koniecznych do wypłaty odszkodowania dokumentów oraz w trakcie zbierania niezbędnych dowodów.